DANIEL MUZYCZUK — „SZEPCZĄCY W CIEMNOŚCI”

Słowa i rzeczy – gdzieś pomiędzy tymi dwoma terminami sytuuje się to co nazywamy wystawą. Pokazujemy przedmioty aby o nich opowiedzieć. Co stanie się jednak jeśli przyjmiemy, że obie czynności mają jeszcze inne funkcje, a to co nazywamy wystawą rozgrywa się w zupełnie innym miejscu niż galeria? Co dzieje się kiedy gasną światła, a jedyne co jest nam dostępne to ekfraza.
Wykład będzie traktował o perswazji, o muzeum jako miejscu wydarzeniowym, o braku jednej pracy, który niszczy wysiłek wielu miesięcy albo lat oraz pracach, które muszą zaistnieć, bo ich miejsce w danym obszarze jest konieczne, ale ich obecność może być symboliczna. Ale przede wszystkim o potencjale perswazyjnym drzemiącym w wystawie.

Daniel Muzyczuk – kurator w Muzeum Sztuki w Łodzi. Od 2008 do 2011 kurator w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu wToruniu. Kurator projektów m. in.: Long Gone Susan Philipsz, Poszliśmy do Croatan (wraz z Robertem Rumasem), Fabryka Mariusza Warasa i Krzysztofa Topolskiego, MORE IS MORE (wraz z Agnieszką Pinderą i Joanną Zielińską), Melancholii sprzeciwu (wraz z Agnieszką Pinderą), Spojrzeń 2011 oraz Dźwięków elektrycznego ciała (wraz z Davidem Crowleyem). Zwycięzca (z Agnieszką Pinderą) konkursu im. Igora Zabla w 2011 roku. Wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Członek AICA.