Sokrates głosił, że filozofia to sposób życia. I choć w swej filozoficznej praktyce wykluczał on pisanie, uznając, że rozprasza ono i zatruwa myśl, pismo wkrótce stało się ulubionym medium filozofii. Filozofia tak uprzywilejowała pismo, że obecnie funkcjonuje zasadniczo jako literatura (pisana i czytana), a nie jako bezpośredni dialog.
W jakim zakresie i w jaki sposób filozofia może wykorzystać do swych celów nowe technologie komunikacji i to nie tylko w sensie tworzenia cyfrowych artykułów, książek czy blogów, ale także sięgając po media wizualne? Eksperymentowanie z mediami wizualnymi wydaje się szczególnie pasować do filozoficznej dziedziny estetyki.
Filozof Richard Shusterman kontynuuje swe pionierskie działania w zakresie estetyki pragmatystycznej i somaestetyki i wkracza w sferę mediów, starając się poszerzyć tak zasięg filozofii jak i krąg jej odbiorców. Filmy video stają się kolejną odsłoną jego przesłania i dążenia do odnowy idei życia filozoficznego. Przyjmują one dwie różne formy: jedną z nich jest eksperymentalny performans (z udziałem paryskiego artysty Yanna Tomy), drugą zaś trzyczęściowy film dokumentalny w reżyserii Pawła Kuczyńskiego opowiadający o filozofii Shustermana i jej źródłach inspiracji. Dzieło było wystawiane w Europie, Kolumbii, Stanach Zjednoczonych i Chinach.
Tego wieczoru Shusterman pokaże fragmenty zarówno filmu dokumentalnego jak i performansu, a następnie weźmie udział w dyskusji. Film ma polskie napisy.
Prowadzenie: dr Dorota Koczanowicz
Kurator Bartek Lis
Richard Shusterman (ur. 1949)
Filozof amerykański, najważniejszy współczesny reprezentant estetyki pragmatystycznej, którego prace zostały jak do tej pory przełożone na kilkanaście języków. Autor takich książek, jak, m.in., Pragmatist Aesthetics: Living Beauty, Rethinking Art (1992; wyd. polskie pt. Estetyka pragmatyczna, 1998), Practicing Philosophy: Pragmatism and the Philosophical Life (1997; wyd. polskie pt. Praktyka filozofii, filozofia praktyki, 2005), Surface and Depth: Dialectics of Criticism and Culture (2002), Body Consciousness: A Philosophy of Mindfulness and Somaesthetics (2008; wyd. polskie pt. Świadomość ciała, 2010) oraz Thinking Through the Body: Essays in Somaesthetics (2012). W języku polskim ukazał się również zbiór jego esejów pt. O sztuce i życiu (2007), przetłumaczony i zredagowany przez Wojciech Małeckiego. Richard Shusterman studiował na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie i Uniwersytecie Oksfordzkim. Wykładał na uniwersytetach we Francji, Włoszech, w Niemczech, Chinach, Japonii, Izraelu i USA. Obecnie związany z Florida Atlantic University, gdzie jest dyrektorem Center for Body, Mind, and Culture oraz Dorothy F. Schmidt Eminent Scholar Chair in the Humanities. W 2010 roku rząd francuski przyznał mu Order Palm Akademickich
Dyskusja odbędzie się w języku angielskim