Od pewnego czasu polskie miasta coraz częściej podejmują próbę stworzenia kulturalnej oferty programowej, która ma przyciągnąć turystów i mieszkańców. Jednym z takich kulturalnych magnesów mogą być festiwale i wydarzenia fotograficzne. To najpopularniejsze medium dzięki swojej różnorodności może być atrakcyjne dla wielu odmiennych środowisk, a przez to stanowić idealny sposób do wciągania odbiorców w uczestnictwo w kulturze.
Największe polskie festiwale: Miesiąc Fotografii w Krakowie i Łódź Fotofestiwal idą w ślad za imprezami formatu PhotoEspaña czy Recontres d’Arles, ściągając międzynarodowe grono odbiorców i topowych artystów. Od trzech lat również Wrocław ma swoje wydarzenie: Trochę Inny Festiwal Fotografii.
We Wrocławiu z inicjatywy Fundacji „BLIK” w związku z przyznaniem miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, przedstawiciele największych fotograficznych projektów w Polsce spotkają się, by dyskutować o relacjach na linii: miasto – fotografia. Na dachu Muzeum Współczesnego Wrocław porozmawiają o wspólnym kreowaniu wizerunku miasta, możliwych udogodnieniach dla konsekwentnie rozwijanych projektów i aktywizacji publiczności. A także spróbują odpowiedzieć na pytanie: jak takie festiwale zmieniają miasta?
W rozmowie prowadzonej przez Jakuba Śwircza, wezmą udział:
Marta Szymańska – Fotofestiwal w Łodzi
Łukasz Rusznica – Ośrodek Postaw Twórczych
Magdalena Skowrońska – Muzeum Współczesne Wrocław
Krzysztof Czyżewski – Kurator programu kultury głębokiej ESK 2016
Maciej Bączyk – Wrocławska Szkoła Fotografii AFA
Maciej Bujko – Fundacja BLIK