Zmiany transformacyjne dotknęły także zawodu reżysera filmowego. Czy dotyczą one również jednej z najstarszych szkół filmowych na świecie? W jaki sposób Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi kształtuje dziś przyszłych filmowców? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć Joanna Morawiecka.
Podczas wykładu będzie również mowa o tożsamości zawodu, dokonywaniu poszkolnych wyborów, poczuciu odpowiedzialności za własną wypowiedź artystyczną, (braku) poczucia elitarności, sposobach odnalezienia się we współczesnym rynku filmowym.
Badania wśród reżyserów – zarówno dojrzałych, jak i debiutujących, a także studentów – Joanna Morawiecka prowadzi od 6 lat. W tym czasie przeprowadziła 40 wywiadów pogłębionych. Im więcej rozmów, tym więcej pytań, kwestii, które należy rozważyć. Problemy interesujące autorkę to między innymi: sposób kształcenia przyszłych filmowców w łódzkiej szkole; balansowanie pomiędzy wyedukowaniem artystów a rzemieślników; wybory zawodowe dokonywane przez absolwentów (napięcie pomiędzy sztuką a chałturą – pojmowaną w środowisku jako praca przy telenowelach, serialach czy w reklamie); zmiany jakie zaszły w środowisku filmowym wraz z transformacją oraz mechanizmy powstawania produkcji filmowych i telewizyjnych.
Kurator Bartek Lis
Joanna Morawiecka – socjololożka i antropolożka kultury, zajmuje się badaniem środowiska reżyserów, kończy doktorat w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego; interesuje się krytyką i edukacją filmową.
“Na warsztacie…” to cykl spotkań podczas których wrocławscy doktoranci i doktorantki oraz młodzi pracownicy nauki, będą mieli okazję opowiedzieć o realizowanych przez siebie badaniach, ciekawych tematach, przygotowywanych dysertacjach. Okazuje się, że nie doceniamy własnego, “wrocławskiego” podwórka, tymczasem tuż obok nas powstaje mnóstwo interesujących opracowań, obserwacji i tekstów mierzących się z problematyką współczesności.
Oddajemy zatem przestrzeń Muzeum dla „młodych” adeptów i adeptek nauki. Niech nam opowiedzą nad czym pracują… co mają teraz na warsztacie?
Spotkamy się z reprezentantami różnych dziedzin. Wszystkie osoby zajmują się szeroko rozumianą humanistyką, problematyką społeczną i studiami nad kulturą.
Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich, którzy mają pomysł na ciekawe wystąpienie i nie boją się dyskusji ze słuchaczami. Piszcie na adres: b.lis@muzeumwspolczesne.pl.