„[Po]Czucie granic i granice wytrzymałości.
Antropologia zmysłów w przestrzeni domowej”
Wykład Katarzyny Wali w ramach cyklu „Na warsztacie…”
Wędrują po mieście, od budynku do budynku, w poszukiwaniu odpowiednich warunków do życia. Czasem w jednym miejscu zostają na dłużej, czasem zmieniają lokum już po kilku dniach. Wynajmują pokoje w cudzych mieszkaniach. Z różnych powodów nie decydują się na kredyt. Zgadzają się na życie z obcymi sobie ludźmi, choć marzą o niezależności. Swoją prywatność zatrzymują w pokojach; kuchnie, korytarz i łazienkę traktują jak miejsce spotkań i konfliktów.
Prowadząc badania wśród młodych dorosłych wynajmujących mieszkania we Wrocławiu, badaczka zastanawia się nad znaczeniem zmysłów zarówno w kwestii współistnienia z innymi lokatorami, jak również w szerszym kontekście „bycia u siebie”, „bycia w domu”. Omawiając ten temat, prelegentka przedstawi własne refleksje na temat prowadzenia badań w ramach sensorycznej etnografii w oparciu o prace Davida MacDougalla, Laury U. Marks, czy Sarah Pink.
Kurator Bartek Lis
Katarzyna Wala o sobie: „Jestem antropolożką, socjolożką, animatorką kultury, badaczką jakościową – a nade wszystko – pracoholiczką. W swojej pracy naukowej zajmuję się metodyką badań społecznych, antropologią stosowaną i społecznie zaangażowaną oraz antropologią codzienności, w szczególności zaś etnografią sensoryczną. Wszystko to znajduje swoje odzwierciedlenie w mojej pracy doktorskiej pt. Sensoryczne wymiary domu. Wprowadzenie do antropologii zmysłów i zmysłowej antropologii”