KINO NA DACHU: „ZABRISKIE POINT”

Kolejnym przystankiem naszej wakacyjnej podróży filmowej będzie Zabriskie Point Michelangelo Antonioniego – kultowy obraz kontrkultury przełomu lat 60. i 70. XX w. Nieprzemijająca fascynacja tym okresem, której najlepszym dowodem jest najgłośniejsza premiera tego roku Pewnego razu w Hollywood Quentina Tarantino, zachęca do ciągłych powrotów oraz nowych odczytań filmów z epoki.

Włoski reżyser, olśniony sukcesem nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes Powiększenia (definiującego krajobraz Swinging London), wyruszył do Kalifornii, by spróbować swoich sił w systemie kina hollywoodzkiego. Trafił na burzliwy czas przemian społecznych, kresu lata miłości, a także przemian w samym przemyśle filmowym, w którym do głosu dochodziło nowe pokolenie twórców takich jak Mike Nichols czy Sydney Pollack.

Antonioni nie do końca poddał się panującej wokół atmosferze, a być może zwyczajnie do niej nie pasował. Z właściwym sobie chłodnym spojrzeniem, oko kamery skierował na głównych bohaterów wydarzeń – młodych ludzi opanowanych duchem politycznej rewolty. Perspektywa outsidera, którą siłą rzeczy reżyser musiał przyjąć, obok pięknych zdjęć kalifornijskiej Doliny Śmierci i kultowego soundtracku z muzyką The Grateful Dead i Pink Floyd, okazała się największą zaletą Zabriskie Point – filmu odrealnionego, zbuntowanego i w pewien sposób skazanego na porażkę. W efekcie powstał obraz daleki od hollywoodzkich kanonów (przyczynił się zresztą do upadku słynnego studia MGM), niezrozumiany w momencie premiery i doceniony dopiero po latach.
 
 
________________________________
 
 
Zabriskie Point
reż. Michelangelo Antonioni, USA 1970, 110’

Zabriskie Point to miejsce w słynnej Dolinie Śmierci w Kalifornii. Na uniwersytecie w Los Angeles dochodzi do rozruchów. Do kolorowych studentów, występujących przeciwko dyskryminacji rasowej, przyłączają się biali. Żądają równych praw, zapewnienia miejsc pracy. Podczas demonstracji ginie policjant. Świadkiem wydarzeń jest Mark, który ucieka z miasta skradzioną awionetką, tym samym rzucając na siebie podejrzenie o udział w strzelaninie, w której zginął policjant. Na pustyni spotyka hipiskę Darię.
 
 
________________________________
 
 
PROGRAM KINA NA DACHU 2019

► 21 lipca, godz. 21.00
Nebraska, reż. Alexander Payne, USA 2013, 115’

► 11 sierpnia, godz. 20.30
Zabriskie Point, reż. Michelangelo Antonioni, USA 1970, 110’

► 1 września, godz. 20.30
Dziennik z podróży, reż. Piotr Stasik, Polska 2013, 52’
 
 
________________________________
 
 
* wstęp bezpłatny (liczba miejsc ograniczona)
** na wszystkie filmy obowiązują wejściówki do odbioru w dniu projekcji w kasie MWW od godz. 18.00 do 20.00
*** w razie niepogody filmy zostaną zaprezentowane w Kinie Schron na 1. piętrze muzeum

Skip to content