KINO SCHRON // NON-FICTION. „DROGA NA DRUGĄ STRONĘ”

Rumun, Claudiu Crulic, podczas pobytu w Polsce zostaje niesłusznie oskarżony o kradzież. Nikt nie zwraca uwagi na jego wyjaśnienia, wszystko ma być załatwione szybko i sprawnie. Nie widząc innej możliwości, Crulic rozpoczyna strajk głodowy, Chce spotkać się z przedstawicielem konsulatu. Twierdzi, że w czasie, gdy popełniono przestępstwo, był we Włoszech. Nie zostaje wysłuchany. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia mężczyzny, sąd postanawia go zwolnić. Ale jest za późno. Po kilkunastu godzinach Crulic umiera.

W wielokrotnie nagradzanym, polsko rumuńskim animowanym filmie dokumentalnym „Droga na drugą stronę” reżyserka Anca Damian przypomniała głośną historię sprzed kilku lat. Odeszła od publicystycznego tonu, nadała opowieści Crulica uniwersalny wymiar, wypełniła ją ponuro-ironiczną, kafkowską atmosferą. Mimo upływu lat sprawa Crulica wciąż bulwersuje, a przede wszystkim prowokuje do zadawania wielu pytań. Dlaczego do tego doszło? Kto jest za to odpowiedzialny? Jaki wpływ na całą sprawę miało pochodzenie Crulica? Czy zawiodły procedury? Co od tego czasu zmieniło się w wymiarze sprawiedliwości?

„Zrekonstruowana na podstawie pamiętników mężczyzny «Droga…» wyraża wiarę w to, że sztuka może przyczynić się do zmiany otaczającego świata. Film Damian zmusza do refleksji, wytrąca z równowagi i daje nadzieję, że podobne historie już nigdy nie pozostawią nikogo obojętnym. W tym sensie spełnia Miłoszowskie marzenie o nowym Campo di Fiori, gdzie «bunt wznieci słowo poety»”.
Piotr Czerkawski, Miesięcznik „Kino”

„Droga na drugą stronę”
reż. Anca Damian
Polska / Rumunia 2011
73 min.

po projekcji zapraszamy na spotkanie z prawnikiem, producentem „Drogi na drugą stronę” Arkadiuszem Wojnarowskim

wstęp bezpłatny

ilość miejsc ograniczona

darmowe wejściówki do odbioru w dniu projekcji od godziny 16.00 w kasie MWW

Skip to content