Wydarzenie towarzyszące wystawie Izy Moczarnej
– Pasiek: „Kobiecość? Próba re — definicji”.
Wykład będzie kulturową refleksją nt. lesbijskich (nie)tożsamości oraz ich społecznego wymiaru – refleksją przedstawioną z oddolnej perspektywy buntu.
Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czym jest nienormatywność dla kobiet nieheteroseksualnych, należy m.in. rozpoznać mechanizmy rządzące wizerunkiem kobiecości w wymiarze seksualnym, płciowym, społecznym.Punktem wyjścia jest tu kwestia kulturowej konstrukcji kobiecości – to w tym kontekście poruszony zostanie temat dotyczących lesbijki stereotypów, dyskryminacji i aktywizmu.
Pojawią się nawiązania do feminizmu, filozofii, sztuki. Przedstawiona zostanie społeczna i indywidualna sytuacja lesbijki oraz jej subwersywny potencjał.
W kontekście lokalnym ważnym elementem jest historia kobiety nieheteroseksualnej w Polsce
– w nauce, w aktywizmie, w sztuce.
Celem głównym wykładu jest subwersywne uwidocznienie okoliczności kobiecej, nienormatywności płciowej i seksualnej w wymiarze społecznym.
Wykład będzie miał charakter naukowo – edukacyjno – aktywistyczny.
Kurator programu debat Bartek Lis
Marta Olasik – doktorantka w Ośrodku Badań Społecznych nad Seksualnością (ISNS UW), gdzie specjalizuje się w perspektywie queer, demaskując płeć i seksualność jako narzędzia przemocy.
Rozprawę pod kierunkiem dra hab. Jacka Kochanowskiego przygotowuje na temat lesbijskich (nie)tożsamości, seksualności, autoidentyfikacji oraz afektu.