MUZEUM OTWARTE. OPROWADZANIE W PJM

14.12.2023
image

MUZEUM OTWARTE. OPROWADZANIE W PJM

Zapraszamy do Muzeum Współczesnego Wrocław, na pl. Strzegomskim 2, na bezpłatne oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Na wystawie „Plantifictions” (tłum. roślinne fikcje), zobaczymy instalacje meksykańskiego artysty Pablo Ramíreza Gonzáleza. W swojej twórczości porusza temat kolonializmu, historię rdzennych kultur z Ameryki Południowej oraz ich relację ze światem roślin. Aztekowie, Inkowie oraz Majowie uznawali naturę  za byt równy człowiekowi. Relacja ta została zachwiana przez najazd hiszpańskich konkwistadorów, którzy po dwuletniej wojnie z rdzennymi mieszkańcami, zaczęli uprawiać masowo własne rośliny i przymusowo nawracać tubylców na wiarę chrześcijańską. Na wystawie ta trudna historia zostanie opowiedziana językiem i pamięciom roślin. Dzięki programom zbudowanym przez artystę, ujrzymy to co dzieje się w ich wnętrzu.

Na wystawie „Callart 3. Wirtualne okno” (tłum. Wołanie sztuki 3. Wirtualne okno) przedstawiamy różne formy obrazowania. W ciągu wieków artyści wykorzystywali różne media aby przedstawiać swoje idee. Pierwotnie malowali na ścianach  jaskiń, następnie na deskach, płótnach, arkuszach papieru. W XX wieku, pojawiły się działania z ciałem i na ciele jako przedstawienia dla publiczności, obiekty i instalacje z materiałów codziennego użytku, a nawet ze śmieci. Obecnie coraz większą popularność zyskuje sztuczna inteligencja, która kreuje obraz w zastępstwie za człowieka. Na tej wyjątkowo różnorodnej wystawie zobaczymy obok siebie odmienne techniki, technologie i zastanowimy się jaki sposób przedstawiania jest nam najbliższy.

Do zobaczenia w Muzeum Współczesnym Wrocław!

Prowadząca: Sylwia Owczarek

Tłumaczka: Elżbieta Resler

Skip to content