Muzeum otwarte. Oprowadzanie w PJM

05.12.2024
17:00

Zapraszamy do Muzeum Współczesnego Wrocław przy placu Strzegomskim 2 we Wrocławiu, na oprowadzanie po wystawie „Dróżdż, Opałka, Winiarski. Granica”, z tłumaczeniem na PJM. Wydarzenie jest bezpłatne i odbędzie się 5 grudnia o godzinie 17:00. Spotykamy się przy kasie Muzeum.

 Stanisław Dróżdż, Roman Opałka i Ryszard Winiarski to wybitni polscy artyści. Wszyscy trzej zajmowali się sztuką konceptualną. Taką, w której pomysł artysty jest kluczowy. Idea jest ważniejsza nawet od wykonanego dzieła – przedmiotu. Ich twórczość miała charakter przede wszystkim intelektualny, a nie plastyczny. Stanisław Dróżdż tworzył poezję konkretną. Jest to rodzaj sztuki, gdzie tekst układa się jednocześnie w jakiś kształt. Na przykład słowa: będzie, będzie, będzie, jest, było, było, było… są powiększone lub zmniejszone tak, aby stworzyć kształt klepsydry. W ten sposób artysta eksperymentował z tradycyjną formą wiersza.

Roman Opałka, przez wiele lat tworzył prace „liczone”. Na płótnach zapisywał liczby, które układają się we wzór. Wzór ten to odliczanie czasu: minuty, dni, miesiące, lata. Artysta liczył, ile dni żyje na świecie i rozważał, ile mu zostało – kiedy liczenie się skończy?

Ryszard Winiarski zastanawiał się nad przypadkiem w naszym świecie i w sztuce. Jego pomysł polegał na tym, aby losować np. kostką do gry: którą część płótna zamaluje czarną farbą, a którą pozostawi białą. Czy w ten sposób jego prace zostały stworzone przez przypadek? A może jego decyzja o tym, żeby „zagrać” stworzyła jakąś regułę?

Po raz pierwszy w Muzeum Współczesnym Wrocław prace Dróżdża, Opałki i Winiarskiego spotykają się na wystawie poświęconej ich twórczości.

Zapraszamy wszystkie osoby niesłyszące, słabo słyszące oraz słyszące na oprowadzanie Sylwii Owczarek. Tłumaczyć będzie Elżbieta Resler.

Na filmie poniżej, tłumaczka Elżbieta Resler miga zaproszenie na wydarzenie:

Skip to content