Kama Sokolnicka w najnowszym projekcie odnosi się do wieloznaczności pojęcia blasku. Kojarzące się w pierwszej kolejności mocne jaskrawe światło lub światło odbite związane jest tutaj z oddziaływaniem energii słonecznej na życie naszej planety. Blask może być używany do określenia „świetności”, „wspaniałości” podmiotu i przedmiotu, istot żywych, zjawisk i procesów obecnych w naturze. Emanowanie „wewnętrznym blaskiem” oznacza stan, w którym jest się w zgodzie ze sobą, jest się świadomym swoich mocnych stron, ale także ograniczeń. Wreszcie nazwać nim można przejaw czegoś, przebłysk przyszłości i refleks przeszłości.
Prace Kamy Sokolnickiej to znaczeniowe konstelacje złożone z punktów, które prowokują kolejne skojarzenia i odniesienia. W trakcie „Wspólnego oglądania” spojrzymy na wybrane dzieła na wystawie okiem kuratorki wystawy – Joanny Kobyłt, geolożki – Roksany Knapik, historyczki sztuki – Joanny Sokołowskiej oraz pracownika MWW – Jana Kozuba. Każda z zaproszonych osób opowie o tym, co najbardziej porusza ją w twórczości Kamy Sokolnickiej.
Od 10 stycznia do 7 lutego w każdy kolejny poniedziałek o godz. 11.00 zapraszamy na premierowe pokazy filmów na muzealnym Facebookui kanale YouTube.
Wstęp. O wystawie Blask Kamy Sokolnickiej
Joanna Kobyłt opowiada o pracy „Heralds of a New Order” Kamy Sokolnickiej
Roksana Knapik opowiada o pracy „Crystal Stranglers” Kamy Sokolnickiej
Joanna Sokołowska opowiada o pracy „Urania propitia” Kamy Sokolnickiej
Jan Kozub opowiada o pracy „Death Valley, 52°C” Kamy Sokolnickiej