OPROWADZANIE KURATORSKIE

12.05.2023
image

OPROWADZANIE KURATORSKIE

Mimo współczesnej dominacji matematycznego przyrodoznawstwa jako paradygmatycznego modelu poznania rozważania nad kosmosem podejmuje nie tylko kosmologia, czerpiąca głównie z metod obserwacyjnych i eksperymentalnych, przynależnych naukom ścisłym, a także z filozofii, zwłaszcza epistemologii i ontologii. Zajmują się nią również astrologia, kultura popularna, a także dziedziny paranaukowe jak futurologia czy ufologia,
które, niepoddane rygorowi naukowemu, mogą w odmienny sposób opisać kategorie dziwności, tajemniczości czy abstrakcji, nieuchronnie towarzyszące refleksji nad naturą kosmosu.

Obecnie, po pionierskim okresie eksploracji kosmosu z czasów wyścigu technologicznego między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Związkiem Radzieckim, dalsza kolonizacja i badania nad przestrzenią kosmiczną nie pozostają bez wpływu na kwestie polityczne, ekonomiczne i społeczne, a w dalszej perspektywie także na postawy artystyczne twórców. Również w polu sztuki wyróżnić można działania twórcze zorientowane bardziej na naukowe
podejście, ezoterykę bądź inspirację popkulturą czy historią.

Jakie nurty dominują w dziełach prezentowanych na wystawie CALLART2? Co było interesującego w kosmosie dla artystów, których prace przedstawiamy? O wątkach historycznych, ezoterycznych, a także wielu innych kwestiach opowie kuratorka wystawy.

Prowadzenie:

Emilia Jeziorowska – opiekunka kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław. Doktorantka szkoły doktorskiej w dziedzinie nauk o sztuce na Uniwersytecie Wrocławskim, absolwentka wrocławskiej historii sztuki i filozofii.

Drodzy Goście,

Od Nowego Roku wprowadzamy zmiany w harmonogramie:
W piątki Muzeum będzie czynne w godzinach 14:00–20:00.
Środa stanie się nowym dniem bezpłatnego zwiedzania.
Czwartki będą dniem płatnym.

Skip to content