Strzelaniny, a w międzyczasie śpiewy słowików – Wrocław 1945 (pamięć ciała)

24.04.2025
17:00
Wrocław maj 1945: gruzy setek domów, ogień płonącej katedry, ból i cierpienie  tysięcy ludzi… Świat kształtowany losem człowieczym nie znosi pustki – nadzieję niosą kwitnące kasztanowce na cudem ocalałych skwerach, a wśród nich trylujące słowiki. Miasto żyje. Wzrok, słuch, powonienie, dotyk, smak – zmysły, którymi człowiek odczytuje jego istnienie. Zaprawione emocjami zapisują się w pamięci ciał: Polaków, Niemców, Rosjan…
 
Czy człowiek poprzez zmysłowy odbiór świata może utrwalić w swojej pamięci HISTORIĘ? A jeśli tak, to zapis ten lokuje wyłącznie w sferze indywidualnych wspomnień? Czy możliwe jest wpisanie go w DNA tożsamości miejsca, którego przeszłość ta dotyczy?  Pretekstem do udzielenia odpowiedzi będzie opowieść o Wrocławiu 1945 r. – mieście, któremu czas zamykał nieodwracalnie jedną kartę dziejów w księdze jego życia, by równocześnie otworzyć nową. Kanwę narracji stanowić będzie pięć podstawowych zmysłów człowieka. 

 

Prowadząca: prof. Joanna Nowosielska-Sobel – Pracownik Zakładu Historii Najnowszej Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Badacz historii Polski i Niemiec, z bardzo szczególnym uwzględnieniem Śląska i Wrocławia wieków od XVIII do XX. Główne nurty badawcze obejmują historię idei oraz szeroko rozumianą kulturę, a przede wszystkim jej wpływ na kształtowanie tożsamości społecznych w różnych odsłonach. Badając przeszłość Wrocławia i Śląska, tak czasów pruskich/niemieckich, jak i po 1945 r. zwraca szczególną uwagę na procesy i zjawiska związane z fenomenem kulturowym miasta i regionu formowanego w bardzo zróżnicowanych okoliczności politycznych, ekonomicznych i społecznych.

Autor pracy: Katarzyna Szarek, Rosen

fot. Grzegorz Jaworski

Skip to content