Pablo Sanz

Hiszpański artysta, kompozytor, twórca licznych instalacji i performansów. W swoich działaniach koncentruje się na eksploracji estetycznych i przestrzennych aspektów percepcji dźwięku, wykorzystując do tego różnorodne strategie audialne, techniki rejestracyjne oraz specyficzne uwarunkowania architektoniczne. Szczególnie zajmuje go kwestia progów percepcyjnych, a także relacje słuchania wobec materii, czasu i przestrzeni.

Pośród najważniejszych jego realizacji z ostatnich lat należy wymienić nagrania terenowe w centralnej Amazonii, architektoniczne interwencje w Holandii i Hiszpanii, zamówienia kompozytorskie dla radia (Radio Reina Sofía Museum w Madrycie, FON Air UK, Atelier de Création Sonore Radiophonique w Belgii) oraz płyty wydane przez Very Quiet Records i Sonic Terrain. Brał udział w wielu programach rezydencjalnych organizowanych przez takie ośrodki jak np. Inland-Campo Adentro (Katalonia), Matadero (Madryt), Nau Côclea (Girona), FDD (Lizbona), Sonoscopia (Porto), ARE Holland (Enschede), Q-O2 (Bruksela), UNICAMP´s Laboratory for Sonic Arts and Acoustics (São Paulo). Obecnie wykłada i pracuje w Sonic Arts Research Centre (SARC) w Belfaście.

„[in]audible” jest utworem opierającym się na eksponowaniu ukrytych przestrzeni akustycznych i nie-ludzkich trybów słuchania. Aby uchwycić różnorodne zjawiska soniczne, sytuujące się na progu (ludzkiej) percepcji wykorzystano wiele niestandardowych technik rejestracyjnych. Za surowiec w procesie kompozycyjnym posłużyły m.in. fale myriametrowe, sygnały elektromagnetyczne, wibracje powierzchniowe, infra- i ultradźwięki oraz nagrania kontaktowe i hydrofoniczne.

Materiał źródłowy został zarejestrowany w latach 2008-2012 w Karlsruhe, Hadze, Bratysławie, Małej Fatrze, Madrycie i Sant Bartomeu del Grau.

www.pablosanz.info/inaudible

soundcloud.com/pablosanz/inaudible