W ramach obchodów Roku Angelusa Silesiusa zapraszamy do Muzeum Współczesnego Wrocław na projekcję filmu „Angelus” w reżyserii Lecha Majewskiego. Wprowadzenie oraz krótką analizę filmu przeprowadzi Wojciech Browarny, znawca literatury i kultury śląskiej. Spotkanie odbędzie się na dziedzińcu za budynkiem Muzeum – przy parkingu.
Wydarzenie jest bezpłatne.
„Angelus” w reżyserii Lecha Majewskiego to niezwykle intrygujący film, który przenosi widza w surrealistyczny świat mistycyzmu i ezoteryki. Akcja filmu rozgrywa się na Górnym Śląsku w latach 50. XX wieku w scenerii tajemniczej wspólnoty górniczej, która wyznaje własne, synkretyczne wierzenia.
Film opowiada historię grupy górników-artystów, którzy podążają za przepowiedniami swojego duchowego przewodnika, Mistrza Teofila. Wierzą, że poprzez sztukę i tajemne rytuały mogą uchronić świat przed nadchodzącą katastrofą. Centralną postacią jest Teofil, prorok i lider grupy, który przewiduje koniec świata i szuka sposobu, by mu zapobiec.
Majewski tworzy niezwykłą atmosferę, łącząc elementy realizmu magicznego z charakterystycznym dla siebie poetyckim stylem wizualnym. Film pełen jest symboli i metafor, które skłaniają do głębszej refleksji nad duchowością, sensem istnienia i poszukiwaniem prawdy. „Angelus” to dzieło, które wymyka się prostym kategoriom gatunkowym, będąc jednocześnie filmem artystycznym, ezoterycznym thrillerem i medytacją nad kondycją człowieka.
Prelekcja:
Wojciech Browarny – śląski historyk literatury, krytyk literacki, regionalista, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego. Uważa się za Ślązaka i deklaruje wyłącznie narodowość śląską. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UWr, gdzie kieruje Zakładem Literatury Polskiej XX i XXI wieku oraz Pracownią Badań Regionalnych. Specjalizuje się w współczesnej polskiej prozie, kulturze literackiej na Śląsku po 1945 roku, antropologicznymi problemami nowoczesności oraz związkami kultury i historii z przyrodą.
„Angelus”, reż. Lech Majewski, 2000 rok (data premiery polskiej i światowej: 2001)
Lech Majewski – poeta, malarz, pisarz oraz reżyser filmowy, teatralny i operowy. Jego prace są pokazywane w galeriach i muzeach całego świata. Prowadzi też wykłady na temat ukrytego języka symboli na różnych uniwersytetach, uczelniach i akademiach sztuki*.
*źródło biografii oraz kadru filmowego: https://lechmajewski.com