SŁOWO — WYRAZ — CIAŁO W OTOCZENIU POST — MEDIALNYM

Zapraszamy na spotkanie z twórcami nowomedialnymi – Michaelem Joyce’em oraz Zuzaną Husárovą i L’ubomírem Panákiem, którzy w kwietniu odwiedzą Wrocław w związku z konferencją Literary Margins and Digital Media http://goo.gl/D5PMb6organizowaną przez Academia Europaea Knowledge Hub Wrocław i Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Michael Joyce i Zuzana Husárová to autorzy różnych pokoleń, kultur i estetyk, których łączy to samo dążenie do odsłaniania archetypów literackiej komunikacji w hybrydycznym, post-medialnym krajobrazie zmieszanych światów, gatunków i ról nadawczo-odbiorczych. Oboje zaczynali swoją przygodę z nowymi mediami od hipertekstów, w klasycznym, remediacyjnym geście, gdzie cechy starego medium: względna stabilność słowa, jednokierunkowy autorski komunikat, silnie oddziałują na cyfrowy rezultat. Wkrótce jednak okazuje się, że bycie pisarzem/poetą nowych mediów oznacza pożegnanie się ze słowem jako jedynym nośnikiem artystycznej ekspresji.

Musi zamienić się ono w „wyraz”, w pierwotnym rozumieniu terminu, w jednostkę wypowiedzi obejmującą ruch, obraz, dźwięk, interakcję w obrębie zaprogramowanych ram i stawiającą ciało w obrębie tak wytyczonych (i zaprogramowanych) ram.

Spotkanie z autorami będzie okazją do nakreślenia historii przygód literatury z nowymi mediami, postawienia pytań o przyszłość, i próbą zredefiniowania „marginesowości” i relacji między obrzeżami a centrum.

Michael Joyce (USA) jest autorem pierwszej na świecie powieści hipertekstowej afternoon. a story, wydanej w Polsce przez korporację Ha!art w tłumaczeniu Radosława Nowakowskiego i Mariusza Pisarskiego: http://goo.gl/vfVLst. Joyce jest ikoną literatury elektronicznej, lecz okresowo wraca także do tradycyjnej powieści. We Wrocławiu opowie o swej najnowszej książce Foucault, in Winter, in the Linnaeus Garden (2015)

Duet twórców Zuzana Husárová i L’ubomír Panák (Słowacja) współpracuje od kilku lat nad realizacją projektów artystycznych wykorzystujących technologie cyfrowe. W podkaście przygotowującym do konferencji LMDM twórcy rozmawiają o poetyce nowych mediów http://techsty.art.pl/?p=1714. Podczas spotkania w Muzeum Współczesnym artyści zaprezentują jeden ze swoich cyfrowo-poetyckich performensów.

Moderator spotkania: Mariusz Pisarski 


Skip to content