SNUCIE

Dzierżoniów to jedna z wielu dolnośląskich miejscowości, która po przemianie ustrojowej zapadła w poprzemysłowy sen. Rytm życia wyznaczały niegdyś dwie ogromne fabryki, które zatrudniały znaczną część mieszkańców. Jeśli o Diorze wciąż się pamięta, bo pozostawiła po sobie trwały ślad w postaci kultowych radioodbiorników, to fabryka tkanin Silesiana powoli odchodzi w niepamięć. Cisza, która trwa od czasu upadku fabryki, to przeciwieństwo jej trwania – bo przecież w czasach codziennej aktywności przechodzień już z oddali słyszał huk pracujących maszyn tkackich, a przepływająca nieopodal rzeka nabierała kolorów w zależności od farbowanych aktualnie tkanin.

Magdalena Skowrońska oraz Joanna Morawiecka wielokrotnie spotykały się z byłymi pracownicami upadłej fabryki tkanin Silesiana. Praca w fabryce wyznaczała niegdyś rytm życia wielu kobiet mieszkających w okolicy.

W trakcie spotkania porozmawiamy o pomyśle na działanie animacyjno-artystyczne, które rozpoczęło się wiosną tego roku, a które – choć jego efekty można już było zobaczyć – będzie kontynuowane. Będzie to również okazja do dyskusji o „herstoryczności”, lokalnej tożsamości i pracy, która ulega zapomnieniu.

———————————————————

Pomysłodawczyni akcji: Magdalena Skowrońska
Ekipa animacyjno-artystyczna: Magdalena Skowrońska, Beata Rojek, Roland Okoń

Podczas spotkania usłyszymy fragmenty wywiadów, które zrealizowały: Joanna Morawiecka i Magdalena Skowrońska

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

SNUCIE – rozmowy o zapomnianej pracy kobiet i lokalnych herstoriach

Z Magdaleną Skowrońską i Joanną Morawiecką rozmawia Bartek Lis

Prezentacja słuchowiska powstałego w Dzierżoniowie w ramach projektu „Czytanie miasta”

Akcja jest częścią projektu „Czytanie miasta” w ramach platformy Dolny Śląsk 2016 – Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

Spotkanie towarzyszy wystawie „Stosunki pracy. Z międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Współczesnego Wrocław

Skip to content