SNUCIE

Dzierżoniów to jedna z wielu dolnośląskich miejscowości, która po przemianie ustrojowej zapadła w poprzemysłowy sen. Rytm życia wyznaczały niegdyś dwie ogromne fabryki, które zatrudniały znaczną część mieszkańców. Jeśli o Diorze wciąż się pamięta, bo pozostawiła po sobie trwały ślad w postaci kultowych radioodbiorników, to fabryka tkanin Silesiana powoli odchodzi w niepamięć. Cisza, która trwa od czasu upadku fabryki, to przeciwieństwo jej trwania – bo przecież w czasach codziennej aktywności przechodzień już z oddali słyszał huk pracujących maszyn tkackich, a przepływająca nieopodal rzeka nabierała kolorów w zależności od farbowanych aktualnie tkanin.

Magdalena Skowrońska oraz Joanna Morawiecka wielokrotnie spotykały się z byłymi pracownicami upadłej fabryki tkanin Silesiana. Praca w fabryce wyznaczała niegdyś rytm życia wielu kobiet mieszkających w okolicy.

W trakcie spotkania porozmawiamy o pomyśle na działanie animacyjno-artystyczne, które rozpoczęło się wiosną tego roku, a które – choć jego efekty można już było zobaczyć – będzie kontynuowane. Będzie to również okazja do dyskusji o „herstoryczności”, lokalnej tożsamości i pracy, która ulega zapomnieniu.

———————————————————

Pomysłodawczyni akcji: Magdalena Skowrońska
Ekipa animacyjno-artystyczna: Magdalena Skowrońska, Beata Rojek, Roland Okoń

Podczas spotkania usłyszymy fragmenty wywiadów, które zrealizowały: Joanna Morawiecka i Magdalena Skowrońska