Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Sympozjum poświęcone twórczości Wandy Gołkowskiej i Jana Chwałczyka, towarzyszące trzyletniemu projektowi badawczo-wystawienniczemu Chwałczyk/Gołkowska,realizowanemu w Muzeum Współczesnym Wrocław.
Do rozmów o dwójce wyjątkowych artystów, należących do mistrzów wrocławskiej neoawangardy, zaprosiliśmy specjalistów z różnych dziedzin sztuki: kuratorów, kolekcjonerów, historyków i krytyków sztuki oraz artystów.
__________
HARMONOGRAM:
12.10.2023 | CZWARTEK
WYKŁADY
10:00 – Justyna Chojnacka, Morfologia rzeki – rysunki Wandy Gołkowskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu
10:30 – prof. dr hab. Dorota Heck, Filologia i geometria
11:00 – Konrad Schiller, Wyobraźnia utopijna, jak konstruowano nowoczesność podczas III i IV „Złote Grono” w Zielonej Górze
11:30 – Agata Małodobry, Od konceptu do konkretu – o późnych pracach Wandy Gołkowskiej w kontekście europejskiej i światowej sztuki geometrycznej
OPROWADZANIE KURATORSKIE – 16:00
DYSKUSJA
17:00 Gołkowska. Porządki i Chaosy
dr Anita Wincencjusz-Patyna, prof. Przemek Pintal, prof. dr hab. Waldemar Okoń
__________
13.10.2023 | PIĄTEK
WYKŁADY
10:00 – dr Paulina Sztabińska-Kałowska, Twórczość Jana Chwałczyka w kontekście sztuki konceptualnej w Polsce
10:30 – dr Adam Włodarczyk, Architektura światła – dziedzictwo Jana Chwałczyka a współczesne szkło
11:00 – dr Paulina Tendera, O relacji między metafizyką a sztuką światła
11: 30 – Joanna Mierzejewska, 1965 – 2013 – realizacje przestrzenne Jana Chwałczyka w Elblągu
DYSKUSJA
17:00 Chwałczyk. Porządki i chaosy,
Kamila Bondar, Ewa Ludwińska-Chwałczyk, Jacek Stapowicz, Jacek Łozowski
Wanda Gołkowska – urodziła się w Rzeszowie w 1925 roku, zmarła w 2013 roku we Wrocławiu, gdzie przez większość życia mieszkała i tworzyła. Malarka, rysowniczka, artystka konceptualna, autorka instalacji przestrzennych, ceniona jako pedagog i profesor.
Była jedną z pierwszych studentek PWSSP (dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu). Równolegle studiowała także filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Współtworzyła grupę Poszukiwania Formy i Koloru oraz Grupę Wrocławską. Była inicjatorką wydarzeń artystycznych. Po ukończeniu studiów zaczęła odchodzić od tradycyjnego malarstwa ku formom przestrzennym i sztuce pojęciowej, z malarstwa i rysunku nie zrezygnowała jednak całkowicie. W swojej twórczości posługiwała się językiem geometrii, a także literami i słowem – wkraczając w obszar poezji konkretnej. Zrealizowała blisko 40 wystaw indywidualnych i ponad 300 zbiorowych.
Jan Chwałczyk – urodził się w Krośnie w 1924 roku, zmarł w 2018 roku, we Wrocławiu. W latach 1946-1951 studiował w PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta) we Wrocławiu. Przez ponad 70 lat pracy artystycznej zajmował się rysunkiem, malarstwem, fotografią, tworzył instalacje przestrzenne, uczestniczył aktywnie w ruchu mail artu. Był organizatorem życia artystycznego w kraju i za granicą, inicjatorem oraz autorem licznych wystaw i publikacji, ale też niezwykle nowatorskim teoretykiem sztuki przełomu lat 60. i 70 XX wieku. Współtworzył grupę Poszukiwania Formy i Koloru oraz Grupę Wrocławską, przyczynił się także do powstania wrocławskiej galerii „Pod Moną Lizą”.
Twórczość Jana Chwałczyka silnie wiąże się z badaniem istoty światła i cienia, ich relacji w stosunku materii i formy, a także niezwykle nowatorskim i oryginalnym rozumieniem pojęcia sztuki jako informacji kreatywnej.
Projekt Akademia Sztuki MWW dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.