SZCZELINY ISTNIENIA. ARTYSTKI NEOAWANGARDY WOBEC RZECZYWISTOŚCI

Oprowadzanie Agnieszki Rayzacher i Natalii LL
po wystawie Stany skupienia.

W roku 1972 Natalia LL w manifeście Postawa transformująca pisała: „Sztuka realizuje się w każdym momencie rzeczywistości, każdy fakt, każda sekunda jest dla człowieka jedyna i nigdy niepowtarzalna. Dlatego zapisuję wydarzenia zwykłe i trywialne jak jedzenie, sen, kopulację, odpoczynek, wypowiadanie itp.”.

Dwadzieścia lat później filozofka Jolanta Brach-Czaina wydała esej Szczeliny istnienia, który stał się jedną z ważniejszych inspiracji dla polskich feministek w tamtym czasie. Te dwa teksty łączy przede wszystkim myśl, że uczestniczenie w rzeczywistości może prowadzić do doświadczeń natury transcendentnej lub do refleksji nad funkcjonowaniem człowieka we współczesnym świecie, a w szczególności nad pozycją i rolą kobiety.

Wystawa Stany skupienia zostanie, wraz z publicznością oraz jej główną bohaterką – Natalią LL, obejrzana właśnie pod kątem wykorzystania przez artystki neoawangardy (a także te tworzące już po ukazaniu się Szczelin istnienia) elementów ich codziennego życia. Włączały one w obszar sztuki swoje doświadczenie, transformując je jednocześnie w wypowiedzi o charakterze bardziej uniwersalnym, inspirowane m.in. założeniami i problemami jakimi zajmował się ówczesny ruch feministyczny.
 
 
Agnieszka Rayzacher – krytyczka sztuki, kuratorka wystaw. Od 2006 roku prowadzi w Warszawie galerię lokal_30 oraz Fundację Lokal Sztuki, która skupia się przede wszystkim na promocji sztuki, a także badaniu i prezentacji twórczości polskich artystek. Współzałożycielka grupy dyskusyjnej Seminarium Feministyczne poświęconej sztuce i feminizmowi. Kuratorka i współkuratorka licznych wystaw prezentowanych w polskich i zagranicznych instytucjach, w tym: We Would Like You To Know That We Are Not Them, Royal Scottish Academy, Edynburg (2009); Warsaw Calling / MAK NITE, MAK, Austrian Museum of Applied Arts / Contemporary Art, Wiedeń (2009); I HAVE A DREAM, Muzeum Współczesne Wrocław i Center for Contemporary Art / National Museum of Thessaloniki (2012 i 2013); Escape from the „Liberty” Cinema, Galerie im Saalbau, Berlin (2016/2017); Ewa Zarzycka: Nie jestem Zofią Rydet, Galeria Studio, Warszawa (2018). Redaktorka i współredaktorka książek oraz autorka tekstów dotyczących artystek, m.in.: Natalia LL Doing Gender (2014); Ewa Juszkiewicz Upadek kusi (2015); Ewa Zarzycka Lata świetności (2016); Zuzanna Janin Biała kruk (2016); Karolina Breguła: Ja po rzeźbach nie płaczę (2017); Marii Anto (2018).

Drodzy Goście,

Od Nowego Roku wprowadzamy zmiany w harmonogramie:
W piątki Muzeum będzie czynne w godzinach 14:00–20:00.
Środa stanie się nowym dniem bezpłatnego zwiedzania.
Czwartki będą dniem płatnym.

Skip to content