przez szybę widoczne litery na ścianie

Sztuka Cię (o)szuka? Rozmowy o Stanisławie Dróżdżu na trzy i nieskończoność

20.06.2024
17:00

Muzeum Współczesne Wrocław serdecznie zaprasza na spotkanie dookoła twórczości Stanisława Dróżdża – przedstawiciela kierunku poezji konkretnej, twórcy bezkompromisowego, promotora polskiego konkretyzmu na arenie międzynarodowej, a jednocześnie twórcy niezwykle ważnego i charakterystycznego dla miasta Wrocławia.

Podczas debaty przybliżymy sylwetkę artysty, jego życiorys oraz twórczość, również, a może i przede wszystkim tę, którą możemy zaobserwować w różnych lokalizacjach Wrocławia, m.in. przy ul. Legnickiej, na fasadzie siedziby Muzeum Współczesnego Wrocław czy na pl. Nowy Targ. Do rozmowy zaprosiliśmy dyskutantów z różnych środowisk, a zarazem bliskich artysty. W debacie wezmą udział: Sławomir Ząbek, Michał Głowala, Sylwia Świsłocka-Karwot.

Stanisław Dróżdż urodził się w Sławkowie 15 maja 1939 roku, zmarł 29 marca 2009 roku we Wrocławiu, gdzie mieszkał od roku 1955. Najwybitniejszy polski poeta-konkretysta i jeden z najbardziej znaczących artystów polskiej awangardy. Reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 2003 roku indywidualną wystawą Alea iacta est.

W swojej twórczości przeszedł od „klasycznej” formy wiersza, do jego wizualnego zapisu, co skutkowało użyciem pojedynczych liter, znaków interpunkcyjnych, cyfr i symboli matematycznych. Z czasem Stanisław Dróżdż zaczął rozbudowywać swoje utwory w długie serie oparte na matematycznych algorytmach (przykładem jest „Klepsydra”, której pierwsza plansza umieszczona została na fasadzie MWW). Twórczość o takim charakterze nazwał „pojęciokształtami”, co równoważył z „poezją konkretną” – tak też tytułował swoje wystawy.

Dzięki Stanisławowi Dróżdżowi kierunek, który na świecie rozwijał się od połowy lat 50. do początku lat 70. XX wieku, żywy był w Polsce jeszcze kolejną dekadę, a szczególnie silny – we Wrocławiu, gdzie skupiał twórców z rożnych dziedzin szeroko pojętej sztuki.

Wydarzenie finansowane przez miasto Wrocław.

NABÓR NA WOLNE STANOWISKA

Ogłaszamy nabór na wolne stanowiska w Muzeum Współczesnym Wrocław. Zachęcamy do zapoznania się z ofertami i składania CV. Szczegóły poniżej