ZINY — CZYLI MAGAZYNY (NIE)LUKSUSOWE

17 czerwca odbędzie się wydarzenie specjalne pod tytułem „Ziny — czyli magazyny (nie)luksusowe” , które obejmie dyskusję o zinach jako formie ekspresji twórczej oraz akcję performatywną „Luxus odbija za pieniądze na materiałach własnych i powierzonych”.

W kontekście wystawy „Magazyn LUXUS” zapraszamy na spotkanie, podczas którego na warsztat weźmiemy ziny – niezależne, niszowe, trzecioobiegowe publikacje. Wydawane własnym sumptem, tworzone oddolnie i zazwyczaj niskonakładowe, stanowią przeważnie medium komunikacji i wymiany myśli w środowiskach kontrkulturowych. Ziny ustawiały się zawsze obok, a nawet częściej w opozycji do obowiązującej estetyki, kontestując oficjalnie propagowane idee i dając swobodę wolnego przekazu myśli kontrowersyjnej, niewygodnej albo niepopularnej i ubrania jej w taką formę.

Razem z kuratorami ekspozycji, teoretykami i znawcami tematu spojrzymy na nie przez pryzmat obiektu sztuki. Jakim językiem wizualnym operuje artystyczna prasa alternatywna? W jaki sposób forma plastyczna zinów przekłada się na przekazywaną treść? Czy status przedmiotu artystycznego jaki te publikacje osiągnęły, pozwala już mówić o nich jako obiektach kolekcjonerskich?

Wychodząc od rodzimego pola wydawnictw tworzonych przez legendarną wrocławską grupę LUXUS kilka dekad temu, rozszerzymy spektrum naszych rozważań o scenę międzynarodową anarchistycznych druków niezależnych i jej obecnego stanu.

Podczas spotkania członkowie grupy Luxus użyją oryginalnych szablonów do nadruku na materiałach przygotowanych przez siebie i tych przyniesionych przez uczestników (ceny nadruków będą negocjowane). Preferowane będą powierzchnie płaskie, takie jak T-shirty, płyty, pudełka, papiery itp.

W spotkaniu wezmą udział Anna Mituś, Adam Moryc, Piotr Stasiowski i Michał Woliński, a dyskusję poprowadzi Alicja Grabarczyk.

Alicja Grabarczyk – absolwentka kulturoznawstwa UWr, niezależna kuratorka i tłumaczka. Interesują ją zjawiska z pogranicza sztuki i aktywizmu społecznego, zajmuje się twórczością intuicyjną artystów amatorów.

Anna Mituś – kuratorka, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Ostatnio wspólnie z Piotrem Stasiowskim otworzyła wystawę „Magazyn LUXUS”,

Adam Moryc – kulturoznawca, animator kultury. W latach 2001 – 2005 był uczestnikiem wrocławskiej Federacji Anarchistycznej, w ramach której współtworzył „Bez Pozorów”. Równocześnie publikował swoje autorskie wydawnictwo trzecioobiegowe „Utopia” i współpracował z „Innym Światem”, „Taraką”. Obecnie publikuje na łamach „Społecznego Awansu”.

Piotr Stasiowski – kurator, Muzeum Współczesne Wrocław, wspólnie z Anną Mituś kuratorował ostatnio wystawie „Magazyn LUXUS” w MWW

Michał Woliński – redaktor naczelny nieregularnika „Piktogram”, kurator wystawy „I could live in Africa”