czerwona grafika, pół twarzy kobiety, abstrakcyjne kształty przypominające kwiaty, wszystko w kolorze czerwonym

Czerwień. Ekspozycja na kolor

08.07.2020–28.02.2022

Czerwień. Ekspozycja na kolor to interaktywna, eksperymentalna przestrzeń, umożliwiająca wielopoziomowe doświadczanie barwy czerwonej. Zanurzając się w monochromatycznej scenerii, mamy możliwość eksplorowania różnych jakości reprezentowanych przez kolor czerwony oraz zbadania ich wpływu na nasze reakcje i samopoczucie. Wystawa składa się z sześciu interaktywnych stref, które pozwalają na bezpiecznie doświadczanie pełni potencjału tej barwy.

Doświadczenie koloru zacząć możemy od zanurzenia się w miękkich pufach i wysłuchania opowieści o ciele oraz zapisanych w nim emocjach. W świat czerwonych jakości przenoszą nas równocześnie nieoczywiste przedstawienia wyłaniające się z gęstego tła scenografii. Układając w jej obrębie wielkoformatowy magnetyczny kolaż – „Ogród rozkoszy”, eksperymentujemy z wizją doświadczania pełni życia.

Wchodząc w przestrzeń ognia, budzimy w sobie energię, odwagę, impulsywność, a może nawet gniew, którego natychmiastowe rozładowanie umożliwi nam worek bokserski. Natomiast podejmując kontemplacyjne wyzwanie zaplatania intencji, odczujemy w pełni wytrwałość w dążeniu do celu. Ułożenie się w miękkich kokonach-huśtawkach to czas na oddanie się poczuciu bezpieczeństwa, przyjemności i ukojeniu, które przypominają o chwilach spędzonych w łonie mamy i początku naszego istnienia.

Czerwony to także spontaniczna i nieznająca granic radość, gotowość do zabawy i płatania figli. Daj się im ponieść na wystawie. Do zobaczenia!

Autorki projektu:

Patrycja Mastej / studio On Dream
Absolwentka i wykładowczyni Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Współlaureatka Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” wARTo w 2009 roku za projekt „Interaktywny Plac Zabaw”. Działa aktywnie na polu sztuki współczesnej i designu. Zawodowo zajmuje się projektowaniem interaktywnych wystaw, grafik i ilustracji. Równolegle realizuje cyklicznie wystawy indywidualne, w których bada procesy związane z pamięcią i świadomością ciała, wykorzystując metodę twórczą tancerzy Butoh. Współpracuje z Muzeum Współczesnym Wrocław, od 2012 roku jest inicjatorką i autorką wystaw interaktywnych z cyklu „Samoobsługowe Muzeum”.

Magdalena Skowrońska / studio On Dream
Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych oraz Psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Studiowała w Liberal Arts and Sciences na Uniwersytecie w Tilburgu 2008/2009, jest beneficjentką półrocznego stypendium na Universidad Complutense de Madrid 2011/2012. W latach 2014–2017 kuratorka programu edukacyjnego w Muzeum Współczesnym Wrocław. W latach 2015–2017 współpracowała z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Geperta we Wrocławiu w roli wykładowcy na kierunku Mediacja Sztuki. Od roku 2014 wspólnie z artystką Patrycją Mastej opracowuje i kuratoruje wystawy interaktywne, w tym wystawy z cyklu „Samoobsługowe Muzeum”. Jest trenerką sztuki, psycholożką, prowadzi m.in. warsztaty sensualne, angażuje się w projekty społeczne, które wzmacniają poczucie wspólnoty z wykorzystaniem metod twórczych.

W dniu otwarcia odbył się performans „Czerwień dla ludzkości”. Podczas wydarzenia artystki, afirmując siłę czerwieni, sprzeciwiły się zawłaszczeniu tej barwy przez rozmaite ideologie i symbolicznie zwróciły ją ludzkości.

Skip to content