POMARAŃCZOWY. EKSPOZYCJA NA KOLOR

12.05.2022–31.01.2023

Spektrum światła / Ekspozycja na kolor to seria sensualnych interaktywnych scenografii w przestrzeni Samoobsługowego Muzeum oraz towarzyszący im program edukacyjny.

W ramach kilkuletniego cyklu wspólnie badamy jakości kolejnych barw spektrum światła widzialnego. Każdy kolor charakteryzuje się inną częstotliwością i energią, których doświadczamy poprzez obecność w przestrzeni interaktywnej scenografii. Zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek, do swobodnej, intuicyjnej zabawy.

Co czujesz, gdy myślisz o kolorze pomarańczowym?

Interaktywna scenografia Ekspozycja na kolor. Pomarańczowy to przestrzeń wielozmysłowego odczuwania barwy pomarańczowej. Tutaj w sposób eksperymentalny sprawdzamy, jak możemy doświadczyć koloru „na własnej skórze” i nie tylko! Pobudzając całe ciało oraz angażując wszystkie zmysły, rozwijamy kreatywność, badamy nasze granice w relacjach oraz podnosimy naturalną witalność poprzez wspólną zabawę.

Scenografia składa się z sześciu interaktywnych stref, które pozwalają na spontaniczną eksplorację przestrzeni i udział w grach pogłębiających relacje.

Kwiaty wibracji
Gdybyś mógł pokazać siebie w formie wibrującego kwiatu, to jakby on wyglądał? Włącz swoją kreatywność i na wielkoformatowej magnetycznej panoramie ułóż kompozycję przedstawiającą Twoje centrum. Pozwól by Twoja energia podążała za uwagą. Znajdź przyjemność w łączeniu elementów budujących hipnotyczną całość.

Smak wspak
Znajdź osobę chętną do zabawy. Wybierzcie po jednym kaflu. Na jego odwrocie znajdziecie składniki potraw. Waszym zadaniem jest skomponowanie z nich dania, a następnie wymyślenie historii, która doprowadziła do jego powstania. Śmiało fantazjujcie – wszystko jest możliwe.

WKoło relacji
Jak czujesz się w obecności innych ludzi? Musisz być zawsze blisko, czy trzymasz się w oddali? Wyjdź ze strefy komfortu i poeksperymentuj z własnymi granicami. Zaproś drugą osobę i stańcie pośrodku kół narysowanych na podłodze. Poczujcie w ciele jak to jest, gdy zlewacie się ze sobą, jesteście obok lub gdy trzymacie dystans. Które z tych doświadczeń sprawiają Ci przyjemność, a w których czujesz dyskomfort?

Dźwięk pomarańczy
Czy dźwięk może mieć kolor? Nadstaw uszy i wsłuchaj się w pomarańczowy. Dokąd prowadzą Cię ścieżki wyobraźni? Otwórz się na to, jak może oddziaływać na nas barwa zachodzącego słońca.

Hurrraa – hop!
Pomarańczowy to kolor witalności! Obudź w sobie ducha zabawy. Ćwicz z przyjaciółmi synchroniczne podskoki na sprężystych piłkach. Złap za hula-hop i popłyń na fali ruchu. Zaproponuj własne zasady gry. Podaj dalej!

Nos w nos
Znasz inuickie przywitanie noski-noski? Sięgnij po jeden z wielu elementów w kształcie nosa i zbliż do niego swój nos. Sprawdź o kim myślisz, gdy witasz się z tym zapachem.

 

Słowa klucze:
witalność, relacje, kreatywność, radość, entuzjazm

Autorki interaktywnych scenografii:

Patrycja Mastej / On Dream
artystka wizualna, ilustratorka, projektantka wystaw interaktywnych, malarka

Adiunktka na Akademi Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Od 2012 r. związana z Muzeum Współczesnym Wrocław, inicjatorka i autorka wystaw interaktywnych z serii „Samoobsługowe Muzeum”. Działa aktywnie na polu sztuki współczesnej i designu. Współlaureatka Nagrody Kulturalnej wARTo w 2009 r. za projekt „Interaktywny Plac Zabaw”. Realizuje cyklicznie wystawy personalne w których bada procesy związane z pamięcią i świadomością ciała, wykorzystując metodę twórczą tancerzy Butoh.

Magdalena Skowrońska / On Dream
psycholożka, historyczka sztuki, projektantka wystaw interaktywnych

W latach 2014–2017 kuratorka programu edukacyjnego w Muzeum Współczesnym Wrocław. W latach 2015–2017 współpracowała z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w roli wykładowcy na kierunku Mediacja Sztuki. Obecnie realizuje się, stale poszerzając swój warsztat umiejętności psychoterapeutycznych, ze szczególnym uwzględnieniem psychoterapii przez ciało, który wykorzystuje w sztuce, podczas warsztatów sensualnych oraz w pracy z klientami.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Skip to content