Zapraszamy dzieci z rodzicami w każdą niedzielę o 13.30. Warsztat trwa półtorej godziny i składa się z dwóch części. Na początku spotkania wspólnie zwiedzamy aktualną wystawę i rozmawiamy o znajdujących się na niej pracach. Podczas drugiej części warsztatu przechodzimy do działań manualnych, które umożliwią wszystkim twórcze wykorzystanie rozbudzonej wrażliwości i wyobraźni.
4.12.2016 ZNIKAJĄCY KRAJOBRAZ
Tradycyjne święto górnicze obchodzone co roku 4 grudnia w dniu Świętej Barbary – patronki dobrej śmierci i trudnej pracy to Barbórka – moment chwały wszystkich pracowników przemysłu. Podczas coniedzielnych warsztatów zobaczymy wystawę portretów Pawła Sokołowskiego, który uchwycił ludzi pracujących w bardzo trudnych warunkach, ryzykujących każdego dnia swoje życie. Postacie przez niego sportretowane ubrane w galowy mundur, dumnie pozują na tle industrialnego krajobrazu. Na swoich fotografiach zapisał historie ludzi i miejsc, które z każdym dniem coraz bardziej odchodzą w niepamięć. W części praktycznej warsztatu stworzymy krajobrazy wyobrażone, służące jako tło dla bohaterów codziennego życia.
11.12.2016 SŁOŃCE NA ŻYCZENIE
Choć wiemy, że mówi się, aby nie patrzeć w słońce, postanowiliśmy się na nie napatrzeć. Oczywiście spoglądanie na słońce jasno świecące na niebie jest niewskazane, jednak podczas warsztatów obejrzymy prace współczesnych artystów, którzy w rozmaity sposób przywołują je w swoich pracach.
Jak oni przedstawiają słońce? Czy zawsze wygląda tak samo? Czy poprawia nastrój podobnie do tego, które znajduje się na nieboskłonie?
Następnie sami skonstruujemy książkę-kryjówkę, w której umieścimy słońce, by móc do niej zaglądać, gdy w pochmurny dzień nam go zabraknie.
Warsztaty odbywają się w ramach cyklu „Książki do patrzenia”.
18.12.2016 PODŁAŹNICZKA
Obrzędowe życzenia zapewniające zdrowie, życie, powodzenie w gospodarce i dobre zamążpójście,
w okresie Bożego Narodzenia w południowej Polsce składają podłaźnicy, a w całej Polsce kolędnicy.
Z okazji zbliżających się świąt porozmawiamy
o zwyczaju kolędowania. Dowiemy się jakie postaci brały udział w tym obyczaju, o czym opowiadali oni ludności oraz jakie zwyczaje wigilijne pielęgnujemy do dzisiaj. W części warsztatowej stworzymy ozdoby choinkowe zainspirowane świątecznym opowieściami. Podczas warsztatów przewidujemy słodką niespodziankę.
Warsztaty są bezpłatne – zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
edukacja@muzeumwspolczesne.pl
Patroni:
Program realizowany ze środków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
Prowadzenie warsztatów: Anna Nowak
Kuratorka programu edukacyjnego: Magdalena Skowrońska
Opracowanie narzędzi edukacyjnych: Patrycja Mastej