image

CONIEDZIELNE WARSZTATY RODZINNE — LISTOPAD

Zapraszamy rodziców z dziećmi w każdą niedzielę
o 13.30
. Warsztat trwa półtorej godziny i składa się z dwóch części. Na początku spotkania wspólnie zwiedzamy aktualną wystawę i rozmawiamy o znajdujących się na niej pracach. Podczas drugiej części warsztatu przechodzimy do działań manualnych, które umożliwią wszystkim twórcze wykorzystanie rozbudzonej wrażliwości i wyobraźni.

Harmonogram działań:

2.11.2014 W GALERII SZTUKI NAJNOWSZEJ

W czasie warsztatu odwiedzimy nową wystawę, prezentującą prace artystów tworzących Galerię Sztuki Najnowszej, działającą w latach 70-tych we Wrocławiu. Artyści związani z GSN zastanawiali się jak zdefiniować sztukę, która już nie wytwarza pięknych przedmiotów, nie wymaga technicznej wirtuozerii, nie naśladuje rzeczywistości, nie wzrusza ani nie spełnia wielu innych kryteriów, którymi można było oceniać akademickie dzieła. Od czasu wątpliwości artystów z GSN minęło sporo czasu,
ale dalej odpowiedź na pytanie o to czym jest sztuka współczesna budzi wiele sporów. Podczas warsztatu w prosty sposób porozmawiamy o tym trudnym problemie, a w części praktycznej zajęć stworzymy własną wystawę sztuki kontekstualnej.

9.11.2014 TU JEST TWOJE MIEJSCE

Romuald Kutera w seriach fotografii, performansów
i filmów wykorzystywał karteczkę z napisem TU, która pojawiała się w różnych miejscach świata
i w różnych kontekstach. Dzięki temu artysta stawiał pytanie o to co właściwie znaczy „być w konkretnej przestrzeni i czasie”. Gdzie znajduje się nasze TU
i co dla nas oznacza? Romuald Kutera zaprasza nas do skupienia i afirmacji przeżywanej chwili. Podążając za jego przykładem oswoimy wnętrze Muzeum Współczesnego odnajdując w nim,
a następnie oznaczając miejsca, które dla nas nabiorą specjalnego znaczenia.

16.11.2014 MULTIMEDIALNA HYDROZAGDKA

Podczas tego warsztatu odwiedzimy wystawę
„In Progress” prezentującą dzieła należące do nurtu sztuki wideo. Współcześni artyści często korzystają
z narzędzi takich jak kamera, aparat fotograficzny
i programów komputerowych. Ich prace służą nie tylko do oglądania, ale również do słuchania, dotykania, a zdarza się, że sam odbiorca ma wpływ na ich ostateczny wygląd. W ramach warsztatów wybrany przez nas motyw – motyw wody – opracujemy za pomocą różnorodnych mediów, zmieniając przestrzeń Beautiful Tube w polisensoryczną instalację.

23.11.2014 KWITNĄCE BOMBY

Artyści działający w ramach wrocławskiej Galerii Sztuki Najnowszej, których prace możemy zobaczyć w Muzeum Współczesnym Wrocław, dążyli do tego, aby ich sztuka była jak najmocniej związana z rzeczywistością. Dokumentowali codzienne czynności, zwracali baczną uwagę na zwykłe przedmioty, chcieli też mieć wpływ na otaczający ich świat. Przykładem takiego zaangażowanego działania była akcja pod hasłem ,,Przyłączcie się do naszego protestu przeciwko budowie bomby neutronowej”. Nawiązując do niej, w części praktycznej warsztatu wykonamy bomby z nasionami, które rzucone w przestrzeń miasta zakwitną i zmienią mały, szary fragment Wrocławia w kolorowy ogród. Następnie pracując na zaprojektowanych kartach pracy, poddamy osiedlowe podwórka roślinnej metamorfozie.

30.11.2014 GDZIE JEST ULICA SZTUKI NAJNOWSZEJ

Czy nie byłoby miło mieć we Wrocławiu ulicy swojego imienia? Podczas warsztatów rodzinnych na wielkiej mapie miasta stworzymy własne ulice i inne szczególne miejsca, a także wymyślimy dla nich niezwykłe nazwy. Nawiążemy w ten sposób do jednej z akcji artystycznych Anny Kutery, podczas której artystka pytała przechodniów jak trafić na nieistniejącą ulicę jej imienia. Przy tej okazji przyjrzymy się również bliżej różnym działaniom twórczym, które mają miejsce w przestrzeni publicznej oraz przekonamy się, że nawet pozornie zwykłym czynnościom możemy nadawać wyjątkowe znaczenia.

Warsztaty są bezpłatne – zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
edukacja@muzeumwspolczesne.pl

Patroni:

Program realizowany ze środków Ministerstwa Kultury 
i Dziedzictwa Narodowego. 

Scenariusz ćwiczeń 
i opracowanie materiałów warsztatowych: Patrycja Mastej

Prowadzenie zajęć 
i opracowanie prelekcji: 
Maria Marszałek

Drodzy Goście,

Od Nowego Roku wprowadzamy zmiany w harmonogramie:
W piątki Muzeum będzie czynne w godzinach 14:00–20:00.
Środa stanie się nowym dniem bezpłatnego zwiedzania.
Czwartki będą dniem płatnym.

Skip to content