Zapraszamy dzieci z rodzicami w każdą niedzielę o 13.30. Warsztat trwa półtorej godziny i składa się z dwóch części. Na początku spotkania wspólnie zwiedzamy aktualną wystawę i rozmawiamy o znajdujących się na niej pracach. Podczas drugiej części warsztatu przechodzimy do działań manualnych, które umożliwią wszystkim twórcze wykorzystanie rozbudzonej wrażliwości i wyobraźni.
6.03.2016 – A – jak awangarda
Podczas zajęć odwiedzimy wystawę Marleny Kudlickiej, która w swoich pracach nawiązuje do dokonań takich twórców, jak Katarzyna Kobro czy Władysław Strzemiński. Wymieni artyści to klasycy polskiej awangardy. Podczas zajęć zwrócimy uwagę na paradoks tego określenia. Zastanowimy się, co znaczy ,,awangardowy” i dlaczego sztuka, która przez tyle wieków starała się wiernie naśladować rzeczywistość, na początku XX wieku zaczęła stawiać sobie zupełnie inne cele. W części praktycznej zajęć postaramy się wypracować własny awangardowy kierunek artystyczny.
13.03.2016 Piękna katastrofa
Jednym z problemów frapujących Marlenę Kudlicką, której wystawa prezentowana jest obecnie w Muzeum Współczesnym, jest pomyłka w sztuce. Artystka wie, że nie uda jej się nigdy idealnie zrealizować swojego zamysłu twórczego. Wynika to z niedoskonałości narzędzi pomiarowych, które mają swój margines błędu, a także z nieprzewidywalności aktu twórczego. Podczas zajęć zastanowimy się, czym właściwie różni się sukces od porażki. Czy tylko stopniem realizacji zamierzonych celów? Być może na gruncie sztuki uda nam się znaleźć także inne odpowiedzi. W części praktycznej pozwolimy sobie na pomyłki, błędy i porażki twórcze, które doprowadzą nas do nowych rozwiązań.
20.03.2016 Korzenioplastyka
Podczas kolejnych warsztatów rodzinnych zainspirowani instalacją interaktywną „W Ziemi”, postaramy się powrócić do korzeni. Czym one są? Jakie niosą ze sobą symbole? Co możemy dzięki nim przedstawić? Dlaczego ważne jest, by mieć świadomość swoich korzeni? Po wspólnej dyskusji odwiedzimy wnętrze instalacji, by odkryć to, co czeka na nas w ciemnościach. Drugą część zajęć spędzimy na muzealnym podwórku, gdzie z okazji Święta Wiosny rozpalimy ognisko i wypalimy w nim wcześniej wykonane figurki.
27.03.2016 Święta Wielkanocne
Warsztaty są bezpłatne – zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
edukacja@muzeumwspolczesne.pl
Patroni:
Program realizowany ze środków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.
Prowadzenie zajęć
i opracowanie prelekcji: Maria Marszałek
Opracowanie narzędzi edukacyjnych: Patrycja Mastej
Kuratorka programu edukacyjnego: Magdalena Skowrońska