Zapraszamy dzieci z rodzicami w każdą niedzielę o 13.30. Warsztat trwa półtorej godziny i składa się z dwóch części. Na początku spotkania wspólnie zwiedzamy aktualną wystawę i rozmawiamy o znajdujących się na niej pracach. Podczas drugiej części warsztatu przechodzimy do działań manualnych, które umożliwią wszystkim twórcze wykorzystanie rozbudzonej wrażliwości i wyobraźni.
7.8.2016 #pojęciokształt #Drożdż #pieczątka
W niedzielne popołudnie będziemy mieli okazję dowiedzieć się kim był Stanisław Drożdż, jaką sztukę tworzył i dlaczego swoje dzieła nazywał „pojęciokształtami”. Wspólnie zobaczymy wszystkie oryginalne prace, w takim układzie, jaki Stanisław Dróżdż zaprezentował w warszawskiej Galerii Foksal w 1994 roku. W części warsztatowej stworzymy swoje „pojęciokształty” w formie pieczątek.
14.8.2016 JESTEM RÓŻOWA. JESTEM NIEBIESKI
Podczas warsztatów spróbujemy odpowiedzieć na pytanie dlaczego dziewczynki noszą różowe sukienki, a chłopcy niebieskie koszulki i wspólnie zastanowimy się nad pojęciem płci. Pójdziemy również na wystawę „Stosunki pracy”, gdzie zobaczymy pracę Laurie Kang „Odroczone istnienia”. Artystka zachęca do namysłu nad osobistym stanowiskiem wobec trwającej dyskusji na temat kodów kulturowych i ich wpływu na płeć. W części warsztatowej stworzymy własne instalacje demonstrujące nasze stanowisko w tej sprawie.
21.8.2016 BODY ART
Podczas niedzielnego spotkania zobaczymy prezentację na temat body art, czyli sztuki ciała. Poznamy również pojęcia performansu oraz happeningu. Zobaczymy pracę „Salto w błękicie Yves’a Kleina” Antonio Paucara, w której ludzkie ciała stały się narzędziem do malowania. W części warsztatowej stworzymy performans, w którym użyjemy naszych ciał do stworzenia obrazu. Prosimy zabrać ze sobą ubrania robocze.
28.08.2016 SKĄD JESTEŚ?
Podczas kolejnych niedzielnych warsztatów zastanowimy się nad tematem swojskości, lokalności
i miejsca z którego pochodzimy. Wraz z rodzicami
i dziećmi porozmawiamy o tym, co znaczy dla nas miejsce w którym się urodziliśmy
i wychowaliśmy. Czy droga, polana, blok i galeria handlowa obok które mieszkamy ma dla nas głębsze, symboliczne znaczenie? Będziemy mieli okazję zobaczyć wystawę fotografii Krzyśka Orłowskiego pt.” Jestem stąd”. W części warsztatowej zbudujemy mapę podwórka, okolicy przy której mieszkamy
i opowiemy sobie historie z nimi związane.
Warsztaty są bezpłatne – zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
edukacja@muzeumwspolczesne.pl
Patroni:
Program realizowany ze środków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
Prowadzenie warsztatów: Anna Nowak
Kuratorka programu edukacyjnego: Magdalena Skowrońska
Opracowanie narzędzi edukacyjnych: Patrycja Mastej