image

FERIE ZIMOWE W MWW. CO KRYJE SIĘ POD SPODEM?

Serdecznie zapraszamy w czasie ferii zimowych na cykl czterech warsztatów edukacyjno-artystycznych dla dzieci w wieku 6–12 lat oraz ich rodziców lub opiekunów.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne!
Obowiązują zapisy.
Więcej informacji u dołu strony.

CO KRYJE SIĘ POD SPODEM?
opis cyklu warsztatów:

Słowa klucze: dzieci / rodzice / sztuka współczesna/ ubiory / osobowość / historie / film

W trakcie czterech warsztatów wokół wystawy Prywatne mitologie. Urodziny Marty tchniemy życie w przedmioty, które są prezentowane na ekspozycji. Skupimy swoją uwagę na ubiorach, próbując wyobrazić sobie ich właścicieli oraz sytuacje, w których mogłyby być używane. W trakcie działań warsztatowych przeniesiemy się w czasie, by dostrzec znaczenie i rolę odzieży w różnych życiowych sytuacjach. Podczas każdego warsztatu przygotujemy i nagramy krótką etiudę filmową na temat wybranego fragmentu stroju. Kroje, faktury, drobne ubytki, skazy i zabrudzenia okażą się dla nas świetnym punktem wyjścia dla opowiedzenia własnej, wyobrażonej historii. Wspólnie zastanowimy się, czy nasze stroje mogą przechowywać ważne informacje o nas samych. Co „mówiłyby” o nas, gdybyśmy zaprezentowali je na wystawie?

tematy i terminy:

PLAMKA NA NIEBIESKIEJ SUKIENCE
12.02 (środa), godz. 10.00–12.00

Podczas pierwszego warsztatu przyjrzymy się sukience, która należała do poznańskiej pomocy domowej. Paweł Bownik na swojej fotografii przedstawia niebieską sukienkę, odwróconą na lewą stronę. Wspólnie przyglądniemy się detalom skrywanym pod zewnętrzną formą stroju, by znaleźć wśród nich interesujący temat dla naszych opowieści – małą pomarańczową plamkę. Uczynimy ją ważnym elementem historii, które przedstawimy podczas nagrywania etiud filmowych. Szczególną uwagę zwrócimy na scenerię w jakiej mogła rozegrać się wyobrażona sytuacja.

WGNIECENIE NA PODSZEWCE
14.02 (piątek), godz. 10.00–12.00

Podczas drugiego warsztatu przyjrzymy się kurtce mundurowej, która należała do Józefa Piłsudskiego. Paweł Bownik na swojej fotografii przedstawia kurtkę odwróconą na lewą stronę, prezentując jej pogniecioną podszewkę. Wspólnie przyglądniemy się detalom skrywanym pod zewnętrzną formą stroju, by znaleźć wśród nich interesujący temat dla naszych opowieści – małe zagniecenie na wewnętrznej kieszonce kurtki. Razem poszukamy odpowiedzi na pytania: Co mogła „zapamiętać” tkanina? Jaki przedmiot mógł znajdować się w kieszeni kurtki? Jakie odczucia budzi w nas pognieciony materiał? Nagramy wideo, w którym opowiemy nieznaną historię “z życia” zapomnianej kurtki.

STRÓJ NA CO DZIEŃ I OD ŚWIĘTA
20.02 (czwartek), godz. 10.00–12.00

Podczas trzeciego warsztatu przyjrzymy się dziełom z cyklu Tierra del Fuego Angeliki Markul oraz pracy pt. Ceremonie (Istoty) Piotra Kurki. Prace pozwolą nam przenieść się w czasy plemienia Selk’nam. Spróbujemy wyobrazić sobie, jak mogły wyglądać stroje, które nosili członkowie plemienia na co dzień, jak i podczas ważnych ceremonii. Wspólnie przyglądniemy się pracom z wystawy. Charakterystyczne nakrycie głowy, będące elementem zaskakującego ubioru, uczynimy ważnym elementem opowieści. W czasie nagrywania filmu, inspirując się pracami Angeliki Markul, wykorzystamy różne “filtry”, by nadać kadrom unikalny charakter.

GARDEROBA PRZYSZŁOŚCI
21.02(piątek), godz. 10.00–12.00

Podczas tego warsztatu przyjrzymy się bohaterom dzieła Zbigniewa Libery pt. Lekcja historii. Wspólnie przyglądniemy się strojom jeźdźców z przyszłości oraz ich otoczeniu po to, by opowiedzieć własną, niezwykłą historię o nienagannnych ubiorach ludzi przyszłości. Jakie właściwości będą miały tkaniny za kilkadziesiąt lat? Co strój człowieka przyszłości może “powiedzieć” nam o nim samym? Swoje pomysły zaprezentujemy podczas nagrywania filmowego reportażu, jego tłem będzie niezwykła praca artysty.

—————————————————————

Wstęp bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona.

>>> Zapisy przez formularz zgłoszeniowy <<<

Zgłoszenia przyjmujemy do 10 lutego do godz. 16.00.

Grupy zorganizowane, zainteresowane udziałem w warsztatach, prosimy o kontakt mailowy:
m.rzerzycha@muzeumwspolczesne.pl

—————————————————————

Prosimy o zapisywanie się na warsztat. Tylko w ten sposób możemy przewidzieć ilość potrzebnych materiałów oraz dopasować poziom warsztatu do wieku zgłoszonych uczestników.

Bardzo prosimy o informowanie z wyprzedzeniem o rezygnacji z udziału w warsztacie, tylko w ten sposób uczestnicy wpisani na listy rezerwowe będą mogli skorzystać z zajęć.

Podczas warsztatu dzieci przebywają pod opieką rodziców lub opiekunów, którzy również biorą udział w zajęciach.

—————————————————————

Zbiórka uczestników warsztatu o godz. 9.50 przed wejściem do budynku.

Zachęcamy do korzystania podczas zajęć z możliwości nagrywania filmów telefonami komórkowymi.

—————————————————————

Prowadząca: Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy – specjalistka ds. edukacji i kultury MWW

—————————————————————

Informujemy, że podczas warsztatów mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby Muzeum Współczesnego Wrocław, które mogą zawierać wizerunki osób biorących udział w zajęciach oraz wizerunki prac wykonanych podczas zajęć. Zdjęcia będą przechowywane w wewnętrznym archiwum dokumentującym działalność MWW, mogą również zostać wykorzystane w celach promocyjnych na stronie internetowej www.muzeumwspolczesne.pl oraz w social mediach (na stronach facebook.com/muzeumwspolczesne, instagram.com/muzeumwspolczesne i youtube.com/muzeumwspolczesne). Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na wykonywanie zdjęć, prosimy poinformować o tym osobę prowadzącą warsztaty przed ich rozpoczęciem. Brak informacji przekazanej przed rozpoczęciem zajęć jest równoznaczny ze zgodą na korzystanie przez Muzeum Współczesne Wrocław ze zdjęć, o których mowa powyżej.

Wystawę Prywatne mitologie. Urodziny Marty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakupy prac dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Narodowe kolekcje sztuki współczesnej.
https://kopiamuzeum.wambox.pl/home/wambox/domains/wambox.pl/public_html/kopiamuzeum/wp-content/uploads/2018/08/MKiDN-PL.jpg

Drodzy Goście,

Od Nowego Roku wprowadzamy zmiany w harmonogramie:
W piątki Muzeum będzie czynne w godzinach 14:00–20:00.
Środa stanie się nowym dniem bezpłatnego zwiedzania.
Czwartki będą dniem płatnym.

Skip to content