Odwiedzając muzea polegamy na zmyśle wzroku, nauczeni, że prezentowanych w nich prac nie można dotykać. Tymczasem Muzeum Współczesne Wrocław otwiera się na różne grupy odbiorców – także tych z niepełnosprawnością wzroku. To dla nich przygotowujemy audiodeskrypcje, czyli oprowadzania w pełni ilustrujące materialną formę prac oraz tyflografiki i obiekty, które pozwalają badać dotykiem przestrzeń muzeum i prezentowane w nim dzieła.
Zapraszamy Cię do udziału w spacerze po MWW, z wyłączeniem wzroku na którym na co dzień tak bardzo polegasz. Zanurzysz się w świat osoby niewidzącej i uruchomisz pozostałe zmysły. Oprowadzać Cię będą dwie przewodniczki: osoba niewidoma i osoba słabowidząca. Dodatkowo o Twoje bezpieczeństwo zadbają asystenci posiadający certyfikat Efektywnej pomocy niewidomym. Poprosimy Cię o zaufanie, ale w każdym momencie możesz przerwać eksperyment i zdjąć opaskę z oczu.
Muzeum Współczesne Wrocław znajduje się w budynku na planie koła, który podczas II wojny światowej służył jako schron przeciwlotniczy. Obecnie to miejsce, w którym doświadczamy kontaktu ze sztuką, na wystawach dostępnych aż na 5 kondygnacjach.
Podczas spaceru zatrzymamy się na każdej wystawie, gdzie edukatorki muzealne opowiedzą o jednym, wybranym dziele. Usłyszysz także opowieść o historii budynku i doświadczysz wyostrzonych dźwięków miasta, wychodząc na taras na 6 piętrze.
Prowadzenie:
Monika Czerczak – pracowała w fundacjach zajmujących się sportem i rozwojem artystycznym osób z dysfunkcją wzroku. Jako osoba niewidząca mieszka, pracuje i funkcjonuje samodzielnie od pięciu lat we Wrocławiu. Pomaga osobom tracącym wzrok w technologicznym przystosowaniu się do nowej sytuacji.
Karolina Łopata – kierownik wrocławskiego punktu konsultacyjnego Fundacji Szansa dla Niewidomych. Działaczka Organizacji Pozarządowych pracujących na rzecz Osób z niepełnosprawnością wzroku. Z wykształcenia Pedagog i Dietetyk. Z zamiłowania podróżnik, fotograf – amator.
Paulina Walewska – dział edukacji MWW, historyczka sztuki, studentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowana fotografią oraz szeroko pojętą sztuką PRL-u.
Sylwia Owczarek – specjalistka ds. kultury i edukacji, malarka. Ukończyła ceramikę w kaliskim liceum plastycznym, malarstwo na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w filii w Kaliszu oraz na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.