Zapraszamy dzieci w wieku 4–11 lat wraz z rodzicami w trzy niedziele maja (6, 13 i 27.05) o godz. 13.30.
Warsztat trwa półtorej godziny i składa się z dwóch części. Na początku spotkania wspólnie zwiedzamy aktualną wystawę i rozmawiamy o znajdujących się na niej pracach. Podczas drugiej części warsztatu przechodzimy do działań manualnych, które umożliwią wszystkim twórcze wykorzystanie rozbudzonej wrażliwości i wyobraźni.
Program Niedzielnych Warsztatów Rodzinnych
– maj 2018:
6.05.2018 SZTUKA W NATURALNYM ŚRODOWISKU
Warsztaty wokół wystawy interaktywnej Duchy lasu w Samoobsługowym Muzeum.
Czy współcześni artyści młodego pokolenia wciąż interesują się tematem krajobrazu? Czy inspirując się naturą, uwieczniają na swoich pracach las? Jak najbardziej! I wykorzystują do tego niemal wszystkie dostępne techniki. Przyroda wciąż jest tematem często podejmowanym przez młodych twórców. Jednak las ma w sztuce współczesnej wiele obliczy i nie zawsze wygląda jak knieja czy zagajnik, które znamy. W trakcie prelekcji obejrzymy prace m.in. Kingi Nowak, Krzysztofa Maniaka i Agaty Boguckiej, a podczas ćwiczeń manualnych postaramy się wykonać własne interpretacje tajemniczych i nieoczywistych lasów.
Zajęcia poprowadzi Agata Iżykowska.
13.05.2018 KSIĘŻNICZKI LUBIĄ SMOKI
Warsztaty wokół prac Ireny Kalickiej prezentowanych na wystawie Szczurołap. Maski krowy, dzika, świni i barana założone na twarz człowieka odwołują się do mitologicznych postaci pół zwierząt pół ludzi. Podczas niedzielnych warsztatów dowiemy się czym jest fotografia inscenizowana oraz wybierzemy się na wystawę Szczurołap, żeby zobaczyć twórczość Ireny Kalickiej. Artystka w swoich pracach często zaskakuje widza, jej fotografie inspirowane są kulturą popularną, filmem, literaturą. W części warsztatowej wykonamy fantazyjne stroje i maski, wcielając się w role postaci z bajek, legend czy historycznych kronik. Następnie uwiecznimy na fotografii swoje pomysłowe przebrania.
Zajęcia poprowadzi Anna Nowak.
27.05.2018 ZRÓB SOBIE SYMBOL
Czy Pablo Picasso był we Wrocławiu? Tak! A w dodatku narysował Gołąbka pokoju. Podczas niedzielnych warsztatów porozmawiamy o symbolach. Jakie znaki oznaczają dla nas pokój i radość, a jakie niebezpieczeństwo. Dlaczego niektóre kolory wzbudzają w nas spokój, a inne dają nam energię. Podczas zajęć manualnych porozmawiamy o pracy Jurry’ego Zielińskiego Gołąb niepokoju z 1969 roku. Odniesiemy się do historii sztuki, porównując ją z pracą Picassa Gołąbek pokoju, którą artysta stworzył podczas swojej wizyty we Wrocławiu z okazji Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju w 1948 roku. Porozmawiamy o historycznych konotacjach obu dzieł, również w odniesieniu do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz okrągłej 70. rocznicy Kongresu. Podczas zajęć plastycznych wykonamy w różnych technikach plastycznych własne interpretacje symboli pokoju.
Zajęcia poprowadzi Anna Nowak.
Kalendarz Niedzielnych Warsztatów
Rodzinnych 2018 >>>
Warsztaty są bezpłatne – zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
edukacja@muzeumwspolczesne.pl
Patroni medialni:
Wsparcie działań edukacyjnych: