Zapraszamy rodziców z dziećmi w każdą niedzielę o 13.30. Warsztat trwa godzinę i składa się z dwóch części. Na początku spotkania wspólnie zwiedzamy aktualną wystawę i rozmawiamy o znajdujących się na niej pracach. Podczas drugiej części warsztatu przechodzimy do działań manualnych, które umożliwią wszystkim twórcze wykorzystanie rozbudzonej wrażliwości i wyobraźni.
Harmonogram działań:
02.03.2014 KOLOROWE JAK NAMIOTY
Podczas zajęć przyjrzymy się wnętrzom romskich domów. Czasami są to zwykłe mieszkania, czasami bajkowe pałace, niekiedy namioty , a także wozy i przyczepy kempingowe. Przyjrzymy się ich estetyce, a w drugiej części zajęć zamienimy przestrzeń warsztatową „Beautiful Tube” w różnobarwny, wzorzysty namiot .
09.03.2014 ŻYWE OBRAZY
Podczas warsztatu po raz ostatni powrócimy na wystawę Yinki Shonibare. Przyjrzymy się stworzonym przez niego barwnym wariacjom na temat malarstwa europejskiego, by następnie drugiej części warsztatu zmienić się w żywe dzieła sztuki.
16.03.2014 KWIECISTY KOŃ
W ramach warsztatu przyjrzymy się kulturze podróżowania. Podróż może być dążeniem do celu, ale może być też wędrówką w nieznane, a nawet ucieczką. Dawniej Romowie zajmowali się m.in. handlem końmi . Te piękne zwierzęta często towarzyszyły taborom. W praktycznej części warsztatu stworzymy wspólną rzeźbę: kwiecistego konia – symbol nadchodzącej wiosny.
23.03.2014 ZABAWKI I LUDZIE
Tworząc swoje instalacje romska artystka Delaine Le Bas często sięga po zabawki. Zestawiając je i przekształcając nadaje im nowe znaczenie. Odtwarzając świat z dzieciństwa kreuje kolorową rzeczywistość nawiązującą do baśni, snów i marzeń, która jednak nie jest pozbawiona niepokoju. Podczas warsztatu przyjrzymy się jej pracom, a potem sami z zabawek stworzymy własne dzieła sztuki.
30.03.2014 RODZINNA MAPA ŚWIATA
Zdarza się, że nasze rodziny są rozproszone po całym świecie. Podobne doświadczenie mają Romowie mieszkający w różnych krajach. Mimo fizycznego oddalenia, więzi rodzinne mają w kulturze romskiej bardzo duże znaczenie. My też, podczas praktycznej części warsztatu spróbujemy symbolicznie połączyć naszych bliskich i stworzyć rodzinną mapę świata.
Warsztaty są bezpłatne – zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
edukacja@muzeumwspolczesne.pl
Patroni medialni:
Program realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Scenariusz ćwiczeń i opracowanie materiałów warsztatowych: Patrycja Mastej
Prowadzenie zajęć i opracowanie prelekcji: Maria Marszałek