Zapraszamy rodziców z dziećmi w każdą niedzielę o 13.30. Warsztat trwa godzinę i składa się z dwóch części. Na początku spotkania wspólnie zwiedzamy aktualną wystawę i rozmawiamy o znajdujących się na niej pracach. Podczas drugiej części warsztatu przechodzimy do działań manualnych, które umożliwią wszystkim twórcze wykorzystanie rozbudzonej wrażliwości i wyobraźni.
Harmonogram działań:
01.09 BAMBUSOWO – LUXUSOWO
Warsztat będzie ostatnią okazją do tego, aby wejść w interakcje z dokonaniami Grupy Luxus. Przez cztery miesiące schron, w którym mieści się Muzeum Współczesne, pełnił funkcję magazynu gromadzącego różnorodne przejawy luksusu. Od parteru aż po piąte piętro pnie się gigantyczna instalacja wykonana min. z pędów bambusa. Podczas zajęć przyjrzymy się jej z bliska, a następnie sami wykonamy bambusowo-luksusową instalację, która wypełni przestrzeń pierwszego piętra schronu.
Zachęcamy, aby przynieść ze sobą „dobra luksusowe”, czyli niepotrzebne przedmioty, które posłużą jako tworzywo do pracy nad instalacją.
08.09 PERFORMANS W ZMIENIAJĄCYM SIĘ ŚWIECIE
Tematem zajęć będzie sztuka performance. Na parterze Muzeum Współczesnego mieści się obecnie wystawa „Sztuka w zmieniającym się świecie — Puławy 1966”. Jednym z wydarzeń jakie miało miejsce podczas sympozjum w Puławach w 1966 roku był performance polegający na oficjalnym ofiarowaniu Zakładów Azotowych ich władzom. Nawiązując do tej tradycji artysta współczesny Oskar Dawicki ofiarował bunkier władzom Muzeum. Czy budynek Muzeum to dobry prezent? Przekonamy się o tym podczas zajęć, w ramach których sami dokonamy uroczystego ofiarowania schronu.
15.09 TWÓJ DZIEŃ JEST ZA KRÓTKI
Nowa wystawa ,,Dzień jest za krótki” dotyczy m.in. sztuki, jako osobistego dokumentu. Artyści biorący w niej udział za pomocą różnych mediów i technik dokumentują swoje doświadczenia i refleksje. Krótki filmik, migawkowe zdjęcie, szkicowy rysunek, a niejednokrotnie szybko i na marginesie wykonany komiks, ‘na gorąco’ uwieczniają ulotne wrażenia. Podczas zajęć my również postaramy się zatrzymać w komiksowej formie uciekającą rzeczywistość.
22.09 PAMIĘTNIK ZNALEZIONY W MUZEUM
Muzeum może kojarzyć się z miejscem mieszczącym różne pamiątki z przeszłości. Jak jednak ma się do tego koncepcja Muzeum Współczesnego skupionego na teraźniejszości i przyszłości? Podczas warsztatu zastanowimy się nad tym, czym są artystyczne pamiętniki. Czy artystów obowiązuje kronikarska rzetelność? Udokumentowane wspomnienia stają się nowymi dziełami, sztuka jest więc mieszaniną pamięci i wyobraźni. W czasie zajęć zastanowimy się nad proporcjami tej mikstury.
29.09 (AUTO)FOTO(BIO)GRAFIA
Podczas tego warsztatu zastanawiać się będziemy nad tym czym jest autobiograficzność sztuki. Czy możliwa jest sztuka nie autobiograficzna, zupełnie oderwana od życia i osobowości artysty? Na wystawie „Dzień jest za krótki” Cecylia Malik prezentuje serie swoich zdjęć na tle zmieniającego się otoczenia. My również wykonamy nietypowe fotograficzne portrety wykorzystując ciekawe konteksty przestrzenne.
Warsztaty są bezpłatne – zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
edukacja@muzeumwspolczesne.pl
Patroni medialni:
Program realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Scenariusz ćwiczeń i opracowanie materiałów warsztatowych: Patrycja Mastej
Prowadzenie zajęć i opracowanie prelekcji: Maria Marszałek