image

ONLINE / DOM ZWIERZĄT. WARSZTAT DLA DOROSŁYCH Z TOMEM SWOBODĄ

Zobacz rezultaty warsztatów.

Dom Zwierząt – w zestawieniu tych dwóch słów pojawia się niezgodność. Więcej tutaj odwołań do historii, bajek niż do realnej sytuacji. Dom kojarzy się z człowiekiem. Czym zatem jest Dom Zwierząt? W jaki sposób dzisiaj człowiek współdzieli swoje terytorium ze zwierzętami? Jak układają się relacje ludzko-zwierzęce? Pewnym tropem i przestrzenią na odpowiedź może stać się obserwacja miejsc zamieszkiwania obu gatunków i kwestii je łączących…

Serdecznie zapraszamy do udziału w nietypowym warsztacie – rozciągniętym w czasie. W trakcie dwóch spotkań z artystą Tomem Swobodą, współtwórcą wystawy Terytorium, w kameralnej grupie, sprawdzimy jaki jest nasz stosunek do miejsc, które ludzie kreują dla innych gatunków zwierząt. Podążając tropem artysty, w twórczy sposób będziemy projektować i dekonstruować przestrzenie klatki po to, by wizualnie i funkcjonalnie zreinterpretować to zagadnienie. Czas między spotkaniami i konsultacje z prowadzącym pozwolą rozkwitnąć naszym pomysłom.

Podczas warsztatów przyjrzymy się miejscom „zewnętrznym”, gdzie jako widzowie możemy jedynie oglądać miejsca stworzone dla zwierząt w ogrodach zoologicznych, jak i tym „wewnętrznym” – domowym, gdzie posiadając zwierzę sami kreujemy dla niego warunki zamieszkania.

Nasze koncepcje – twórcze, manualne, tekstowe czy też ruchowe wypowiedzi (w zależności od pomysłu uczestnika) na temat projektów klatek, wybiegów w ogrodach zoologicznych i domowych przestrzeni dla zwierząt udokumentujemy i zaprezentujemy na stronie Muzeum Współczesnego Wrocław.

Na warsztat 13.02 przygotuj: kartki papieru lub notes oraz ołówek lub długopis.

Liczba uczestników jest ograniczona.

O rezygnacji prosimy informować z minimum trzydniowym wyprzedzeniem tylko w ten sposób uczestnicy wpisani na listy rezerwowe będą mogli skorzystać z zajęć.

Do wzięcia udziału w warsztacie potrzebny jest komputer, sprzęt powinien posiadać sprawną kamerę i mikrofon, potrzebne jest połączenie internetowe.

Dwa dni przed warsztatem otrzymają Państwo link do spotkania.


Tom Swoboda

Urodzony na Górnym Śląsku (1972). W latach 1995–1998 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Był współzałożycielem oraz prowadzącym Galerię Szara w Cieszynie w latach 2002—2004. Współtwórca The Underground Art Centre w Clitheroe w Wielkiej Brytanii (2004—2005). Jest również pomysłodawcą międzynarodowego projektu rezydencji artystycznych Incydenty (2005—2009, 2021). W roku 2018 rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie pracuje i mieszka w Cieszynie, gdzie współprowadzi Szkołę Sztuki i Myślenia. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in.: Artysta w czasach beznadziei (BWA Wrocław), Niemcy nie przyszli (Muzeum Współczesne Wrocław / Kunsthaus Dresden), Narysuj mi Boga (Galeria Szara, Cieszyn), Egoinsta (Muzeum Żory), Meldunek stały. Sympozjum realnych postaw (Galeria 12, Cieszyn). Uczestnik rezydencji artystycznych Lancaster Foundation UK, North Wales School of Art and Design Walia. Finalista konkursu fotograficznego Lens Culture Portrait Awards 2018, finalista konkursu fotograficznego Sony World Photography Awards 2018.

Skip to content