„Modna niedziela” warsztaty rodzinne, w oparciu o dzieła z kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław oraz Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, zabiorą uczestników w świat sztuki, która stanie się punktem wyjścia do autorskich projektów w dziedzinie mody. Czy elementy odzieży mogą być unikatowe? W jaki sposób mali projektanci mogą zainspirować się dziełami sztuki? Czym jest kolekcja i jak ją udokumentować?
„Modna niedziela” to twórczo spędzony czas, w ramach którego podejmiemy również refleksję nad wartością słowa „nosić”, odnosząc go do doświadczania, obcowania ze sztuką, procesu twórczego aż po materialny aspekt wykonywanych przez nas prac. Wykorzystując powstałe realizacje, spróbujemy opowiedzieć o Przedmieściu Oławskim.
—————————————————————
Program:
— 14.02.2021 | godz. 11.00
„Modna niedziela” warsztaty rodzinne inspirowane dziełem Jarosława Modzelewskiego Bieg czerwonych ludzi z kolekcji MWW
Na dworze szaro i ponuro — nadajmy wspólnie trochę koloru codziennej rzeczywistości. Zapraszamy na Modną Niedzielę — warsztaty rodzinne, zarówno tych dorosłych, jak i najmłodszych artystów i artystki. Zainspirowani dziełem Jarosława Modzelewskiego Bieg czerwonych ludzi z kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław stworzymy niepowtarzalną galerię zdjęć. Czy w okresie aktywności online może powstać wyjątkowa Grupa? Co może ją charakteryzować i łączyć jej działania? Jak wspólnie przeciwstawić się nudzie dnia codziennego?
Dzięki przygotowanym zestawom do pracy twórczej stworzymy postacie całe w czerwieni. W ramach wprowadzenia do warsztatów uczestnicy zapoznają się z działalnością artysty oraz kolektywu Gruppa, którego Jarosław Modzelewski był częścią. Uczestnicy warsztatów zobowiązani są do przesłania zdjęć efektów swoich działań. Stroje będziemy opracowywać podczas warsztatów online.
Na warsztaty obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona! e-mail: pracownia@strefakultury.pl
Zestawy zostaną dostarczone pod wskazany w zgłoszeniu adres. Prosimy również o podanie telefonu kontaktowego.
Warsztaty poprowadzi autorka projektu Natalia Gołubowska absolwentka ASP we Wrocławiu na kierunkach: Mediacja sztuki, Edukacja artystyczna, Wzornictwo w szkle. Założycielka OZArt, czyli Otwartego Zakładu Artystycznego. Edukatorka w Muzeum Współczesnym Wrocław, menadżerka Pracowni Komuny Paryskiej 45 Strefa Kultury Wrocław.
—————————————————————
Warsztaty, które już się odbyły:
— 29.11.2020 | godz. 12.00
„Modna niedziela” warsztaty rodzinne inspirowane dziełem Stanisława Dróżdża Bez tytułu (wycięte) z kolekcji MWW.
Kim był Stanisława Dróżdż? Czym jest poezja konkretna? Jak pokazać słowo? I jak nie zmarnować ani kawałka materiału? Podczas warsztatów stworzymy sieć haseł i skojarzeń. Zastanowimy się nad ich graficzną formą, a następnie idąc tropem wycinanek przygotujemy autorskie koszulki.
— 18.10.2020 | godz. 12.00
„Modna niedziela” warsztaty rodzinne inspirowane dziełem Pawła Bownika Rewers 24 („Pelasia” – ubiór poznańskiej pomocy domowej, lata 50. XX wieku, Muzeum Etnograficzne w Poznaniu) z kolekcji MWW.
Fotografia artysty stanie się punktem wyjścia do przyjrzenia się dzisiejszej „gosposi”. Zastanowimy się jakie atrybuty pod postacią ubioru mogą ją określać. W działaniu warsztatowym wykorzystamy kuchenne fartuchy, czy lateksowe rękawiczki, to one staną się nośnikiem treści. Efekty naszej pracy sfotografujemy na manekinie. Na przykładzie projektu artysty porozmawiamy o tym, co skrywa w sobie ubiór.
— 27.09.2020 | godz. 12.00
„Modna niedziela” warsztaty rodzinne inspirowane dziełami Andrzeja Dudka-Dürera.
Sztuka butów, żywa rzeźba, zapis fotograficzny i zakamarki Przedmieścia Oławskiego to punkty wyjścia do działań w ramach niedzielnych warsztatów rodzinnych. Inspirując się dziełami Andrzeja Dudka-Dürera, zastanowimy się, jaką rolę odgrywają buty w życiu artysty. Czy obserwowanie i poznawanie świata z ich perspektywy może być ciekawe? Czy życie i elementy codziennego ubioru można podporządkować sztuce? W drugiej części spotkania stworzymy artystyczne buty, w których następnie udamy się na spacer po Przedmieściu Oławskim. Nasz performance uwiecznimy za pomocą zdjęć.
— 17.05.2020 | godz. 12.00 | online
„Modna niedziela” warsztaty on-line inspirowane dziełem Wandy Gołkowskiej Kolekcja – katalog.
Czy w układzie otwartym są jakieś ograniczenia? W ramach warsztatów poruszymy wyobraźnię, wykorzystując w procesie twórczym niebieskie kwadraty. Przyjrzymy się wspólnie czym jest kolekcja i w jaki sposób można ją skatalogować. Porozmawiamy o kompozycji i o kolorze. Efektem naszych działań będą chusty, które zrobicie, nie wychodząc z domu!
— 19.04.2020 | godz. 12.00
„Modna niedziela” warsztaty on-line inspirowane dziełem Zbigniewa Gostomskiego Rysunek linii łamanej zmierzającej ku nieskończoności.
Kolejne zajęcia dla dzieci i ich opiekunów, podczas których wspólnie odkrywany jest niezwykły świat sztuki i mody. Kwietniowe spotkanie inspirowane będzie dziełem Zbigniewa Gostomskiego Rysunek linii łamanej zmierzającej ku nieskończoności. Uczestnicy warsztatów zastanowią się, czy wzór widniejący na pracy artysty ma w sobie coś z trójkąta. Wykorzystując dobrze znaną nam figurę stworzymy własne projekty tkanin. Do czego je wykorzystamy? Przekonajcie się sami.
— 15.03.2020 | godz. 12.00 / odwołane
„Modna niedziela” warsztaty rodzinne inspirowane dziełem Wandy Gołkowskiej Kolekcja–katalog.
Czy w układzie otwartym są jakieś ograniczenia? W ramach warsztatów poruszymy wyobraźnię, wykorzystując w procesie twórczym niebieskie kwadraty. Przyjrzymy się wspólnie czym jest kolekcja i w jaki sposób można ją skatalogować. Porozmawiamy o kompozycji i o kolorze. Efektem naszych działań będą chusty, które udokumentujemy, tworząc tym samym jedyną w swoim rodzaju kolekcję chust.
Zapraszamy serdecznie sąsiadów, przyjaciół Pracowni oraz rodziny z dziećmi z dalszych zakątków Wrocławia do poznawania dzieł sztuki przez pryzmat mody.
— 23.02.2020 | godz. 12.00
„Modna niedziela” warsztaty rodzinne inspirowane projektem Małgorzaty Dawidek-Gryglickiej Składaki.
Praca indywidualna, a efekt zespołowy! W ramach kolejnych warsztatów „Modna niedziela” skupimy się na wspólnej komunikacji. Zaprojektowane przez uczestników litery spróbują „poukładać się” w słowa. Przygotowany zbiór liter to również zbiór osobliwości i różnorodności, który po zestawieniu stworzy jedną całość. Czy wykorzystując elementy mody, odnajdziemy wspólny język?
Zapraszamy sąsiadów i przyjaciół Pracowni z innych dzielnic do odkrywania podobieństw! W ramach warsztatów wykonamy autorskie koszulki, które nabiorą znaczenia dopiero w większym gronie. Efektem naszych działań będą piękne koszulki i fotografie wykonane przez Wojtka Chrubasika.
— 15.12.2019 | godz. 12.00
„Modna niedziela” warsztaty rodzinne inspirowane dziełem Manilus Włodzimierza Borowskiego.
Lustrzana niedziela w zestawieniu z elementami odzieży na nowo odkryje przed nami własne odbicie. Za pomocą kolażu stworzymy unikatowe prace inspirowane dziełem Włodzimierza Borowskiego Manilus. Czy dzięki wykorzystaniu lustra uda nam się stać elementem własnego dzieła? Używając m.in. guzików, zamków, materiałów, farb stworzymy obiekty wychodzące poza tradycyjną formę zarówno obrazu, jak i lustra. W ramach warsztatów dowiemy się, czym jest asamblaż, poznamy bliżej artystę i zastanowimy się, co łączy lustro z modą.
— 24.11.2019 | godz. 12.00
„Modna niedziela” warsztaty rodzinne inspirowane dziełem Bez tytułu (Great Buys) Janka Kozy.
W handlową niedzielę przyjrzymy się produktom spożywczym w niecodzienny malarski sposób. Punktem wyjścia do działań manualnych stanie się dla nas praca Great Buys, której głównym elementem jest torba. Na uczestników warsztatów czekają bawełniane torby, a ich wnętrze ukrywa motywy przewodnie wykonywanych przez nas ilustracji. Czym dzisiaj są „świetne zakupy”? W sposób uproszczony i przy wykorzystaniu wyrazistych kolorów pokażemy światu, co dzisiaj warto kupować!
Zakupy prac do kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Narodowe kolekcje sztuki współczesnej.
Cykl 9 warsztatów w Pracowni Komuny Paryskiej 45 w ramach projektu „Trójkąt? W modzie”
Działania adresowane są do dzieci w wieku od 5 lat wraz z opiekunami
Zapisy:
pracownia@strefakultury.pl
Liczba uczestników jest ograniczona