image

ONLINE / POSTĘPOWNIK. PRZEWODNIK PO NATURZE I SZTUCE

Niedzielne warsztaty rodzinne / cykl 4 warsztatów
28.02, 14.03, 28.03 (online), 11.04 (online) / godz. 13.30–15.00

Liczba uczestników jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy do czwartku przed danym warsztatem, do godz. 16.00.
>>> Zapisy przez formularz zgłoszeniowy <<<

W miesiącach luty–kwiecień zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6–12 lat na wyjątkowy cykl zajęć pt. Postępownik. Przewodnik po naturze i sztuce(w ramach Niedzielnych Warsztatów Rodzinnych).

Czy wiecie, że sztuka współczesna często z wyprzedzeniem sygnalizuje nadchodzące zmiany i problemy? Podczas spotkań będziemy przyglądać się dziełom sztuki z muzealnej kolekcji, by za ich sprawą rozmawiać o potrzebach środowiska. W czasie warsztatów potraktujemy prace artystów i artystek jako inspirację dla wspólnego działania na rzecz natury, której jesteśmy częścią. Każdy warsztat będzie odnosił się do innych zagadnień – smog, ocieplenie klimatu, wpływ technologii na naturę – to tylko kilka z nich.

Przygotowujemy dla Was również zestawy zabaw i ćwiczeń, dzięki którym będziecie mogli lepiej poznać wybrane zagadnienia z obszaru sztuki współczesnej i ekologii. Już pod koniec kwietnia podzielimy się z Wami naszymi pomysłami za sprawą publikacji edukacyjnej Postępownik. Przewodnik po naturze i sztuce. Ćwiczenia będzie można w łatwy sposób pobrać, wydrukować i wykonać w domu razem z bliskimi!

Ćwiczenia warsztatowe oraz zadania zaproponowane w publikacji przygotowują dla Was dwuosobowe zespoły, każdy złożony z edukatorki muzealnej / edukatora muzealnego oraz osoby, której szczególnie bliskie są tematy związane z ekologią.


28.02.2021 / godz. 13.30–15.00

Barwna abstrakcyjna grafika w formacie kwadratu podzielona na cztery kwadraty w kolorach białym, błękitnym, żółtym i zielonym. Po środku, na złączeniu kwadratów znajduje się duża czarna kropka, a wokół niej rozchodzą się czarne plamy, tworzące koncentryczne kręgi.

I zespół:
zapisani uczestnicy
oraz Ignacy Oboz i Joanna Klima

WDECH I WYDECH

Co ma wpływ na jakość powietrza? Co przyczynia się do powstania smogu, co do globalnego ocieplenia? Jak można w naturalny sposób oczyścić powietrze, jak nie pogorszać jego stanu? Podczas warsztatu zobaczymy fragmenty filmu Johanny Billing pt. Pulheim Jam Session, a następnie spojrzymy oczami artystki na problemy związane z gwałtownym rozwojem miast, po to by poszukać własnych twórczych sposobów reagowania na wielkomiejskie kłopoty. Odwiedzimy również Zjadacza kurzu – rzeźbę miejską Kuby Bąkowskiego, która stoi na tyłach muzeum. Zainspirowani spróbujemy znaleźć dowód na istnienie smogu – za pomocą wykonanych przez siebie narzędzi! Na koniec razem zastanowimy się – co dalej? Czy można pokonać smog?

Ignacy Oboz – artysta plastyk, historyk sztuki, edukator muzealny. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie. Aktualnie doktorant Akademii Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Joanna Klima – radna wrocławskiego Osiedla Szczepin w kadencji 2017–2021. Założycielka nieformalnej grupy Serce Szczepina. Członkini Stowarzyszenia Akcja Miasto, gdzie zajmuje się projektami edukacyjnymi, rowerowymi i przeciwsmogowymi.


14.03.2021 / godz. 13.30–15.00

Barwna abstrakcyjna grafika w formacie kwadratu. Na białym tle w prawym górnym rogu czerwony prostokąt a na nim czarny zarys dwóch chmurek. W lewym dolnym rogu niebieski kwadrat i na nim czarny zarys kolejnej chmurki.

II zespół:
zapisani uczestnicy
oraz Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy i Aneta Osuch

NATURA KLIMATU

Czym jest ocieplenie klimatu? Czy świat może zamienić się w patelnię albo w wielki basen usiany wyspami lądu? Co robić, by nie szkodzić naszemu otoczeniu i ocalić to, czemu zagrażają gwałtowne zmiany? Wspólnie obejrzymy dzieło Bez tytułu z cyklu Tierra del Fuego Angeliki Markul i zastanowimy się jaki wpływ na nasze środowisko mają działania człowieka oraz jak możemy przeciwdziałać tym, które są szkodliwe. Czy wiesz, że każdy z nas, niezależnie od wieku może zrobić coś dobrego dla naszej planety? Nasze rozmowy zaowocują zaskakującymi, twórczymi przedsięwzięciami, które wyrażą nasze obawy, ale i okażą się świetnym punktem wyjścia do działania na rzecz środowiska już poza muzeum.

Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy – specjalista ds. edukacji i kultury MWW, edukatorka, producentka i koordynatorka wydarzeń kulturalnych. Ukończyła studia na kierunkach: historia sztuki, sztuka i wzornictwo ceramiki, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych ze specjalnością komunikacja wizualna.

Aneta Osuch – absolwentka nauk społecznych na UWr. Posiada uprawnienia pedagogiczne. Absolwentka II edycji Szkoły Trenerów Edukacji Globalnej oraz Laboratorium Aktywnej EkoEdukacji. Edukuje z zakresu odpowiedzialnej konsumpcji, zmian klimatu, edukacji globalnej i zrównoważonego rozwoju. Edukatorka EkoCentrum Wrocław, członkini Fundacji EkoRozwój.


28.03.2021 / godz. 13.30–15.00

Barwna abstrakcyjna grafika w formacie kwadratu. Po środku czarne poziome falowane linie na białym tle. Ponad nimi pas koloru niebieskiego, pod nimi pas koloru zielonego.

III zespół:
zapisani uczestnicy
oraz Agata Iżykowska-Uszczyk i Liubov Shynder

ARTBOX – NA RATUNEK ZIEMI!

Zastanawialiście się jak stworzyć artystyczny komunikat zwracający uwagę na kryzys klimatyczny? Czy znacie akcje, które uświadamiają nam masową produkcję odpadów? Artyści biorący udział w Plenerze Ziemia Zgorzelecka w 1971 roku podjęli próbę wizualizacji tego zagadnienia. Czy da się bez słów mówić o problemach zagrażających Ziemi i ludzkości? W trakcie spotkania odniesiemy się do zgorzeleckich działań oraz stworzymy wspólnie ArtBox – na ratunek Ziemi.

Agata Iżykowska-Uszczyk – absolwentka kulturoznawstwa oraz antropologii literatury, teatru i filmu na Uniwersytecie Wrocławskim. Pedagog kulturalna związana z muzealnictwem od 2015 roku. Obecnie edukatorka Pawilonu Czterech Kopuł.

Liubov Shynder – koordynatorka projektów edukacyjnych i edukatorka Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Zrealizowała projekt „Szafy do wymiany różnościami na Wielkiej Wyspie”, w ramach którego w duchu zdobywającego popularność ruchu „less waste” mieszkańcy Wielkiej Wyspy dzielili się ubraniami, książkami, czy sprzętem.


11.04.2021 / godz. 13.30–15.00

Barwna abstrakcyjna grafika w formacie kwadratu. Na białym tle w lewym górnym rogu widać zielony prostokąt. W prawym dolnym rogu jest pomarańczowy prostokąt z niego wychodzą trzy zarysy drzew bez liści.

IV zespół:
zapisani uczestnicy
oraz Grażyna Kryńska i Hanna Schudy

TECHNOŚWIAT

Coraz mniej ludzi ma dostęp do tego, co można uznać za dziką przyrodę. Po obejrzeniu dzieła Joana Bennàssara Słońce zaszło, lecz widok pozostałpewnie najdzie Was ochota na wycieczkę na sztuczne wyspy, my jednak zaproponujemy Wam coś pod prąd! Zapraszamy Was do eksperymentu, w którym pokażemy, że dzikość i naturalne procesy można znaleźć dosłownie wszędzie – również w koszu na śmieci! Podczas warsztatów pokażemy, jak z Waszych odpadków zrobić kompost, którym następnie będziecie mogli zasilać wybrane przez siebie rośliny. Wasz kompostownik będzie prawdziwym cudem natury, będziecie mogli kontemplować nie sztuczne wyspy, ale procesy dzięki którym ludzie funkcjonują w zgodzie z naturą od tysiącleci. Uwaga: na warsztat przynieś ze sobą zebrane (minimum dzień wcześniej) odpadki organiczne – znajdziesz je w kuchni!

Grażyna Kryńska – ukończyła studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna i penitencjarna oraz pedagogika ogólna. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Aktualnie przewodniczka, edukatorka i kierowniczka zimowych i wakacyjnych półkolonii w Hydropolis: Centrum wiedzy o wodzie.

Hanna Schudy – koordynatorka projektów edukacyjnych w Stowarzyszeniu EKO-UNIA, etyczka, eseistka, aktywistka. Dr nauk humanistycznych, mgr ochrony środowiska, studentka filologii germańskiej.


>>> Zapisy przez formularz zgłoszeniowy <<<

Liczba uczestników jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy do czwartku przed danym warsztatem, do godz. 16.00.

Prosimy o zapisywanie się na warsztat – w zajęciach może wziąć udział 10 osób (maksymalnie 5 rodzin).

Bardzo prosimy o informowanie z minimum trzydniowym wyprzedzeniem o rezygnacji z udziału w warsztacie, tylko w ten sposób uczestnicy wpisani na listy rezerwowe będą mogli skorzystać z zajęć.

Podczas warsztatu dzieci przebywają pod opieką rodziców, którzy również uczestniczą w działaniach warsztatowych.


Przewodnik po naturze i sztuce jest częścią „Projektu C-Change – kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu”, realizowanego przez Gminę Wrocław w ramach Programu Operacyjnego URBACT III finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Logotypy organizatorów warsztatów: logo Unii Europejskiej (na granatowym tle dwanaście gwiazd układających się w okręg, pod nimi napis European Union); logo z granatowym napisem URBANACT Driving change for better cities i żółtą gwiazdą w lewym górnym rogu); logo C-Change (różowy napis C-CHANGE od którego odchodzą w lewą stronę krzyżujące się kreski w kolorach różowym, niebieskim i pomarańczowym); logo z napisem Wrocław miasto spotkań.

Projekt realizowany w ramach Programu URBACT III 2014—2020.

Logotypy partnerów warsztatów. Po lewej logo Stowarzyszenia EKO-UNIA (na białym tle koło, w górnej części błękitne z granatowym napisem EKO, w dolnej części zielone z żółtym napisem UNIA. Przez środek koła biegnie falowana linia); po środku logo EkoCentrum Wrocław (po lewej stronie zielony napis EKO centrum, pod nim bordowy napis WROCŁAW, po prawej stronie nachodzące na siebie okręgi w wielu kolorach); po prawej stronie logo Fundacja EkoRozwoju (u dołu grafiki napis Fundacja EkoRozwoju, nad nią trzy białe litery f, e, r wkomponowane w trzy kolorowe kwadraty).

Partnerzy: Fundacja EkoRozwoju, Stowarzyszenie EKO-UNIA, EkoCentrum Wrocław.


Informujemy, że podczas warsztatów mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby Muzeum Współczesnego Wrocław, które mogą zawierać wizerunki osób biorących udział w zajęciach oraz wizerunki prac wykonanych podczas zajęć. Zdjęcia będą przechowywane w wewnętrznym archiwum dokumentującym działalność MWW, mogą również zostać wykorzystane w celach promocyjnych na stronie internetowej www.muzeumwspolczesne.pl oraz w social mediach (na stronach facebook.com/muzeumwspolczesne, instagram.com/muzeumwspolczesne i youtube.com/muzeumwspolczesne). Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na wykonywanie zdjęć, prosimy poinformować o tym osobę prowadzącą warsztaty przed ich rozpoczęciem. Brak informacji przekazanej przed rozpoczęciem zajęć jest równoznaczny ze zgodą na korzystanie przez Muzeum Współczesne Wrocław ze zdjęć, o których mowa powyżej.

Drodzy Goście,

Od Nowego Roku wprowadzamy zmiany w harmonogramie:
W piątki Muzeum będzie czynne w godzinach 14:00–20:00.
Środa stanie się nowym dniem bezpłatnego zwiedzania.
Czwartki będą dniem płatnym.

Skip to content