image

ROZRUSZNIK BEZ BARIER — WARSZTATY INTEGRACYJNE (JESIEŃ/ZIMA)

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na kolejną odsłonę warsztatów Rozrusznik bez barier. Zajęcia skierowane są do osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową w każdym wieku: zorganizowanych grup szkolnych oraz pacjentów ośrodków terapeutycznych.

Podczas edycji jesień/zima weźmiemy pod lupę dzieła prezentowane na wystawach czasowych oraz stałych. Spotkania będą odbywać się w comiesięcznych odstępach, a każde dotyczyć będzie wybranego obiektu artystycznego. Po przeprowadzeniu dokładnej sekcji dzieła sztuki, przystąpimy do własnego działania plastycznego. Postaramy się stworzyć dzieło mimetyczne, aby przejść drogę procesu tworzenia zbliżoną do tej, którą przechodzi autor dzieła. Powstałe w ten sposób prace, przetworzone przez naszą wrażliwość i indywidualizm, zestawimy z pierwowzorem.

W związku z wystawą stałą Prywatne mitologie. Urodziny Marty, przedstawiającą dzieła z międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej MWW, zaplanowaliśmy w ramach Rozrusznika bez barierserię spotkań poświęconych metodom i technikom, w jakich prezentowane prace wykonali ich autorzy – cykl: Tworzywo kolekcji. W ten sposób wybrane dzieła poznamy w kontekście różnych sposobów realizowania artystycznej koncepcji.
 
 
Prowadząca: Joanna Sekuła
Absolwentka wrocławskiej ASP (Wydział Ceramiki i Szkła), Akademii Pedagogicznej im. J. Długosza w Częstochowie oraz Dolnośląskiej Szkoły Wyższej (Arteterapia). Na co dzień prowadzi pracownię ceramiki w MDK Śródmieście – Wrocław oraz warsztaty w Muzeum Współczesnym Wrocław. Pracę dydaktyczną opiera na twórczej zabawie ze sztuką, kształtując wrażliwość i rozwijając pasję dzieci i młodzieży. W pracy artystycznej eksperymentuje z materią ceramiczną. Tworzy obiekty estetyczne, inspirowane wielowymiarowością i niejednoznacznością rzeczywistości. Zafascynowana twórczością dziecka, jogą i magicznym realizmem. Uczestniczka wielu konkursów, wystaw i wydarzeń artystycznych.
 
 
ARCHIWUM
 
 
#1 MROKI WSPÓŁCZESNOŚCI, czyli Nieuzasadniona przemoc i inne przypadłości współczesnego świata

Podczas wrześniowych warsztatów, w ramach Rozrusznika bez barier, zwiedzimy wystawę dzieł z kolekcji DTZSP, prezentowaną w MWW w dniach 13.09–14.10.2019. Przyjrzymy się pracom, w których artyści komentują współczesne nam problemy. Opresja kulturowa, okupacja prywatności, absurdy rzeczywistości – to tylko niektóre z zagadnień, których dotyka ekspozycja. Wielu dziełom towarzyszy humor, co pozwoli nam zachować dystans do poruszanych na wystawie kwestii. W tym szczególnym czasie, przed wyborami parlamentarnymi, przyjrzymy się uważnie ponadczasowej instalacji Krzysztofa Wałaszka, którą będziemy konfrontować z naszymi działaniami w przestrzeni wystawy.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Nieuzasadniona przemoc i inne przypadłości współczesnego świata.

Wystawa jest zadaniem publicznym współfinansowanym ze środków otrzymanych od Gminy Wrocław. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
 
 
#2 FAKTURA I KOLOR, czyli w poszukiwaniu porządku świata

Rozrusznik październikowy, któremu towarzyszy już jesienna aura, będzie pełen zadumy i nostalgii, ale również humoru, którego nie brakowało bohaterowi naszego spotkania. Wspomnimy wyjątkowego malarza i wrocławskiego pedagoga – Alfonsa Mazurkiewicza. Ten niezwykły artysta w swojej twórczości przechodził różne etapy: od postimpresjonistycznych przedstawień rzeczywistości, przez surrealizm, poszukiwania równowagi pomiędzy duchem i materią, po działania konceptualne, inspirowane twórczością Josepha Beuysa.

Artystyczną różnorodność dorobku malarza będziemy mieli okazję docenić, zwiedzając aktualną wystawę Ja i moja sztuka to sztuka. Alfons Mazurkiewicz – malarz i nauczyciel.

Podczas twórczego działania stworzymy fakturalne kompozycje, będące próbą odtworzenia malarskiego świata artysty. Nasze realizacje skonfrontujemy w przestrzeni wystawy z oryginałami. Powstałe dzieła posłużą uczestnikom warsztatów sensualnych do haptycznego kontaktu ze sztuką.
 
 
#3 POLSKA GOŚCINNOŚĆ, czyli mity kontra rzeczywistość

Listopadowe warsztaty w ramach Rozrusznika bez barier będą dla nas wyzwaniem wobec hasła: polska gościnność. Zmierzymy się z naszym narodowym mitem w kontekście problemów poruszanych przez artystów na wystawie Polska gościnność. Zastanowimy się, z czego wynika lęk, czy nawet wrogość wobec tego, co odmienne i nieznane? Dla kogo szykujemy puste miejsce przy stole podczas najbardziej rodzinnych świąt w naszej chrześcijańskiej tradycji? Czy potrafilibyśmy ugościć obcą nam osobę? W trakcie warsztatów manualnych stworzymy oryginalną, autorską wersję neonowej Gość inności Marty Frej i Tomasza Kosińskiego.
 
 
TWORZYWO KOLEKCJI #1, CZYLI SPOTKANIE Z WENUS Z WILLENDORFU

Słowa klucze: Piotr Kurka/ Wenus z Willendorfu / ideał piękna / postać / rzeźba / ceramika

W ramach ostatniego w tym roku Rozrusznika bez barier zachęcamy do kontemplacji dzieła CeremoniePiotra Kurki. Spotkaniem tym rozpoczniemy cykl warsztatów wokół nowo otwartej wystawy stałej w MWW, prezentującej dzieła z międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej. „Urodziłem się w roku Psa. Nazywam się Kurka. Mieszkam na Lipowej” – tymi słowami artysta wprowadza nas w świat Ceremonii. Podczas warsztatu przeniesiemy się w czasy Wenus z Willendorfu, a podróż rozpoczniemy w Paryżu… W trakcie zajęć manualnych zmierzymy się z prehistorycznym ideałem piękna. Wspólnie zastanowimy się jakimi technikami i metodami mogła zostać wykonana rzeźba, w jakim celu została stworzona i na czym polega jej fenomen.

Wystawę Prywatne mitologie. Urodziny Marty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakupy prac dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Narodowe kolekcje sztuki współczesnej.
https://kopiamuzeum.wambox.pl/home/wambox/domains/wambox.pl/public_html/kopiamuzeum/wp-content/uploads/2018/08/MKiDN-PL.jpg
 
 
TWORZYWO KOLEKCJI #2, CZYLI ZMAGANIA RZEŹBIARZA

Słowa klucze: Olaf Brzeski / serce / rzeźba / glina / działanie

Proces powstawania pracy Olafa Brzeskiego Samo serce, prezentowanej na wystawie Prywatne mitologie. Urodziny Marty, stanowił zmaganie artysty z twardą materią litej belki stalowej o wadze 800 kg, przekroju 26 cm i wysokości 187 cm (wzrost rzeźbiarza). Podczas lutowego Rozrusznika bez barier również podejmiemy się rzeźbiarskiego wyzwania „na otwartym sercu”.

Ślady po użytych narzędziach oraz faktura wyrzeźbionego organu stanowią pozostałość po trudzie wydobywania organicznego kształtu z geometrii stalowego walca.
Wyczuleni na charakterystyczne ślady rytu, podejmiemy próbę stworzenia własnych serc, ukrytych w głębi geometrycznych brył. Efekty prac zestawimy w przestrzeni wystawy Prywatne mitologie. Urodziny Marty z rzeźbą artysty, tworząc nową jakość – instalację zmultiplikowanych obiektów.

Wystawę Prywatne mitologie. Urodziny Marty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakupy prac dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Narodowe kolekcje sztuki współczesnej.
https://kopiamuzeum.wambox.pl/home/wambox/domains/wambox.pl/public_html/kopiamuzeum/wp-content/uploads/2018/08/MKiDN-PL.jpg

Prowadzenie warsztatów:
Joanna Sekuła

Spotkania są bezpłatne, 
ale obowiązuje 
rezerwacja telefoniczna: 
501 466 319

Czas trwania 1,5 godz.

Terminy do uzgodnienia

Skip to content