SPOTKANIE Z MARCINEM DUDKIEM NA MONTAŻU WYSTAWY „THE CROWD MAN”

Muzeum Współczesne Wrocław wraz z Tak jakby grupą – kolektywem wrocławskich studentów Historii Sztuki i Akademii Sztuk Pięknych zapraszają na spotkanie z Marcinem Dudkiem w przestrzeni wystawy The Crowd Man.

Spotkania na montażach to nieregularny cykl, w którym zapraszamy publiczność do przyglądania się procesowi powstania wystaw, swobodnej rozmowy z twórcami oraz poznawania ich warsztatu.

Spotkanie z Marcinem Dudkiem będzie okazją do rozmowy o boksowaniu się z pamięcią, fascynacji tłumem, przenikaniu się świata przemocy i świata sztuki oraz wysłuchania komentarza do prac prezentowanych na wystawie.

W swoim najnowszym projekcie Dudek łączy autobiograficzną narrację z wypowiedzią na temat psychologii tłumu, agresji i przemocy. Artysta w drugiej połowie lat 90. XX wieku jako nastolatek należał do grupy kibicowskiej krakowskiego klubu piłkarskiego Cracovia. Dudek przywołuje na wystawie ekstremalne historie, które miały miejsce w przestrzeni stadionów sportowych i łączy je z osobistymi doświadczeniami.

Jak sam wspomina: Stereotypowo osiedlowe podwórko było drogowskazem na stadion. Ulica przygotowywała kolejnych kibiców do wejście na sektor. Nie miało najmniejszego znaczenia, czy pochodzi się z dobrej rodziny, czy też nie, idea bycia częścią grupy była mocno atrakcyjna dla wszystkich. Zdecydowanie w moim przypadku środowisko wpłynęło na decyzję bycia kibicem. Do roku 1998 byłem mocno zaangażowany w ruch kibicowski. Niezliczone wyjazdy po całym kraju sprawiły, że byłem w centrum kibicowskich wydarzeń. Tego okresu nie mogę porównać do żadnych innych doświadczeń w późniejszym życiu: setki głów migające w pamięci, bycie oprawcą i ofiarą, ból i przemoc, błędne koło, które wytarło trwale koleiny w pamięci.

Marcin Dudek (ur. 1979) studiował na University of Art Mozarteum w Salzburgu i Central Saint Martins w Londynie. Tworzy głównie instalacje, obiekty, niejednokrotnie łącząc je z działaniem performance. W swojej praktyce artystycznej buduje najczęściej sytuacje oparte na konfrontacji świata przemocy ze światem sztuki. Mieszka w Brukseli.

Tak Jakby Grupa – kolektyw, połączenie teorii z działaniem, działania z teorią, dialog pomiędzy młodymi artystami, a równie młodymi historykami sztuki. W skład Grupy wchodzą studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Wspiera i motywuje zrzeszenie niezwykła Kasia Kmita. Celem Tak Jakby Grupy jest działać. Nie zawsze na poważnie, ale zawsze w imię Sztuki.

Wydarzenie towarzyszące
wystawie „The Crowd Man”

UWAGA NA PRÓBY OSZUSTWA / BEWARE OF FRAUD ATTEMPTS / УВАГА НА СПРОБИ ШАХРАЙСТВА / ACHTUNG VOR BETRUGSVERSUCHEN

🇵🇱 Chcielibyśmy ostrzec przed rosnącą liczbą prób oszustwa związanych ze sprzedażą biletów na fałszywe wydarzenia w instytucjach. Otrzymaliśmy zgłoszenia od osób, które padły ofiarą nieuczciwych sprzedawców oferujących bilety na fikcyjne wydarzenia kulturalne. Uprzejmie przypominamy, że wszystkie wydarzenia towarzyszące w Muzeum Współczesnym Wrocław odbywają się bezpłatnie, a aktualny cennik biletów wstępu na wystawy jest dostępny na naszej stronie. Jeśli masz wątpliwości – skontaktuj się z nami: 71 3564257 / kasa@muzeumwspolczesne.pl

🇬🇧 We would like to warn you about the increasing number of fraud attempts related to the sale of tickets for fake events at institutions. We have received reports from individuals who have fallen victim to unscrupulous sellers offering tickets for fictitious cultural events. Please be reminded that all accompanying events at the Wrocław Contemporary Museum are free of charge, and the current ticket prices for exhibition entry are available on our website. If you have any doubts, please contact us at: 71 3564257 / kasa@muzeumwspolczesne.pl.

🇺🇦 Ми хочемо попередити про зростаючу кількість спроб шахрайства, пов'язаних з продажем квитків на фальшиві заходи в установах. Ми отримали повідомлення від осіб, які стали жертвами недобросовісних продавців, що пропонують квитки на вигадані культурні заходи. Нагадуємо, що всі супровідні заходи в Музеї Сучасного Мистецтва Вроцлава проходять безкоштовно, а актуальний прайс-лист на вхідні квитки на виставки доступний на нашому сайті. Якщо у вас є сумніви – зв'яжіться з нами: 71 3564257 / kasa@muzeumwspolczesne.pl.

🇩🇪 Wir möchten vor der zunehmenden Anzahl von Betrugsversuchen im Zusammenhang mit dem Verkauf von Tickets für falsche Veranstaltungen in Institutionen warnen. Wir haben Meldungen von Personen erhalten, die Opfer von betrügerischen Verkäufern geworden sind, die Tickets für erfundene Kulturveranstaltungen anbieten. Wir erinnern Sie höflich daran, dass alle Begleitveranstaltungen im Museum für Zeitgenössische Kunst Wrocław kostenlos sind und die aktuellen Eintrittspreise für Ausstellungen auf unserer Website verfügbar sind. Wenn Sie Zweifel haben, kontaktieren Sie uns bitte unter: 71 3564257 / kasa@muzeumwspolczesne.pl.