image

SYMBOLE W PRZESTRZENI BARWY. DOTKLIWOŚĆ ŻÓŁCIENI

Miękkie, twarde, szorstkie, gładkie… Określone wrażenia dotykowe mogą budować narrację kolorystyczną przedmiotów. Czy rozpoznamy barwę wyłącznie za pomocą ich właściwości haptycznych? Na spotkanie artystyczne zapraszamy wszystkich: osoby z niepełnosprawnością wzroku i osoby widzące. Ci ostatni otrzymają przepaski na oczy, które pozwolą skupić się na zmyśle dotyku i wyobrażeniach koloru żółtego, a nie jego widzialnym nasyceniu.

Oprócz analizowania różnych przedmiotów i ich faktur porozmawiamy o marketingowych zabiegach, które mają na celu sprzedać kolor. Z szerokiej palety RAL wybierzemy najbardziej „apetyczne” żółcienie, a następnie łącząc je z formą, stworzymy abstrakcyjne rzeźby.

Prowadzenie:

Dr Roland Grabkowski – rzeźbiarski proces twórczy traktuje jako poszukiwanie wspólnego języka z materią. Żywy, dotykowy kontakt ze strukturą przedmiotu stanowi esencję tego procesu. Jego działania twórcze skupiają się na tematyce syntetycznej figuracji inspirowanej współczesnym, popkulturowym kanonem superbohatera. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, na kierunku Rzeźba, gdzie pracuje jako asystent w Katedrze Rzeźby i Działań Przestrzennych.

Agata Iżykowska-Uszczyk – absolwentka kulturoznawstwa oraz antropologii literatury, teatru i filmu na Uniwersytecie Wrocławskim. Członkini naukowego stowarzyszenia Collegium Invisibile. Współzałożycielka fundacji Płynne Muzeum, zajmującej się promowaniem sztuki współczesnej wśród najmłodszych. Pedagog kulturalna związana z muzealnictwem od 2015 roku. Obecnie edukatorka Pawilonu Czterech Kopuł.

Projekt Spektrum światła dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Skip to content