image

WOKÓŁ SEKSUALNOŚCI. KOBIECY KRĄG NA WYSTAWIE „STANY SKUPIENIA”

Kobiece kręgi to cykl, w którym zainspirowane postawami artystek biorących udział w wystawie Stany skupienia, poruszamy aktualne i ważne dla nas problemy w bezpiecznej i wolnej od oceny przestrzeni. Podczas Kobiecych kręgów każda z nas jest ekspertką, wystarczy gotowość do wysłuchania innych kobiet i dzielenia się własnym doświadczeniem. Formuła cyklu nawiązuje do „Kręgów kobiet” – nieformalnych spotkań, organizowanych przez kobiety na całym świecie, opartych na wymianie doświadczeń, wzajemnej inspiracji i wparciu.

Pretekstem do kolejnej rozmowy będzie praca Dialektyka podległości #4 duetu Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová. W swoim wideo artystki leżąc w łóżku, śmieją się i rozmawiają o seksualnej atrakcyjności głów państw. Sytuacja, w której młode i atrakcyjne kobiety oceniają mężczyzn u władzy przez pryzmat ich seksowności, jest nie tylko odwróceniem relacji uznawanej za naturalny stan rzeczy. Co więcej, artystki pokazują jak wbrew pozorom łatwe i codzienne, choć publicznie nieujawniane, jest ocenianie mężczyzn przez kobiety jedynie pod kątem ich atrakcyjności.

Podczas kolejnego spotkania, zainspirowane szczerością artystek porozmawiamy o stereotypach wokół kobiecej seksualności. Przyjrzymy się językowi oraz sposobom mówienia o naszym ciele i zastanowimy się czy damska przyjaźń stwarza możliwość do swobodnej rozmowy o seksie. A może częściej towarzyszy nam poczucie osamotnienia? Czego się wstydzimy? Co może nas powstrzymywać przed szczerością? Czy rozmowa o seksie może być zabawą? Jak często dajemy sobie do niej prawo? I czy podobnie jak duet Chitka, bez skrępowania oceniamy mężczyzn przez pryzmat ich atrakcyjności fizycznej? To tylko część pytań, do których prowokują nas artystki i nad którymi wspólnie zastanowimy się podczas kolejnego spotkania w kobiecym kręgu.
 
 
Temat trzeciego spotkania:

Supermatki, superbohaterki. Spotkanie przy pracy Supermatka Elżbiety Jabłońskiej
15.05 (środa), godz. 18.00–19.30, 3. piętro

Prowadzenie: 
Anna Krukowska

Spotkanie przeznaczone jest 
dla osób powyżej 18. roku życia.

Ilość miejsc ograniczona

Obowiązują zapisy:
a.krukowska@muzeumwspolczesne.pl

Wydarzenie towarzyszące
wystawie „Stany Skupienia”

Skip to content