image

WYSTAWA DLA CIEBIE: FRANCISZKA THEMERSON A PERSON I KNOW

Wystawa dla Ciebie to miejsce bliskiego kontaktu ze sztuką. Każda z pięciu ekspozycji, które zaplanowaliśmy w najbliższych miesiącach, pozwoli Ci spotkać się z innym dziełem sztuki z międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Współczesnego Wrocław oraz z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Zapraszamy Cię do doświadczania i zabawy sztuką, niezależnie od Twojego wieku, poziomu wiedzy czy nastroju. Zrób to, na co masz ochotę: możesz skorzystać z ulotki i dowiedzieć się więcej o pracy, możesz pozostawić po sobie ślad w postaci własnej twórczości w przestrzeni wystawy, możesz spędzić czas na rozmowie lub po prostu wpatrywaniu się w pracę. Nie musisz się śpieszyć, przed Tobą tylko jedno dzieło!

Cykl rozpoczynamy od prezentacji obrazu A person I know Franciszki Themerson z 1972 roku. Franciszka Themerson żyła w latach 1907–1988. Tworzyła zarówno ilustracje, obrazy, jak i filmy. Przez lata pracowała w duecie z mężem Stefanem. Wspólnie tworzyli filmy, a później założyli pierwsze awangardowe wydawnictwo. Większość życia spędzili w Wielkiej Brytanii.

Franciszka była znana z tego, że za pomocą jednej linii potrafiła zilustrować ludzkie relacje i uczucia. Charakterystyczny, skrótowy styl jej rysunków odnajdujemy także w pracach malarskich.

Obraz A person I know (w wolnym tłumaczeniu oznaczający Osoba, którą znam) tworzą kręte i nakładające się na siebie linie. Czy dostrzegasz w nich kształty ludzkich twarzy? Ile takich twarzy widzisz? Co wyrażają? Czego doświadczyły? Artystka działała spontanicznie, pod wpływem chwili, przywoływała uczucia, które na co dzień są głęboko ukryte. Sprawdź jakie emocje obudzi w Tobie obraz A person I know?

Identyfikacja wizualna: Karolina Pietrzyk

Skip to content